Amerikali Turk

THY, kumdan kalesini Guinness'e yazdıracak

  • October 27, 2015 12:36 PM

Dünyanın en uzun kumdan kalesini ABD'nin Miami kentindeki Virginia Key Beach Park'da inşa ettiren THY, 25 Ekim'de başladığı Miami seferlerinin tanıtımına katkı sağlıyor.


Dünyanın en uzun kumdan kalesini ABD'nin Miami kentindeki Virginia Key Beach Park'da inşa ettiren Türk Hava Yolları (THY), 25 Ekim'de başladığı Miami seferlerinin tanıtımına katkı sağlıyor.


THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, şirket, Atatürk Havalimanı ile Miami Uluslararası Havalimanı arasında sefer düzenlenen yeni güzergahını uçuş ağına dahil etti.


Bu yeni hatla THY, Florida'daki ilk destinasyonuna uçmakla birlikte, ABD'deki 8. destinasyonunu da uçuş ağına katarak ülkeye açtığı kapılara bir yenisini daha ekledi.


THY, hat açılışının önemini vurgulamak ve yolcular nezdindeki heyecanı artırmak için 7 kez Guinness Rekorlar Kitabı'na ismini yazdıran, kumdan heykeltıraşlık şirketi "The Sand Sculpture Company'nin sahibi Ted Siebert ile dünyanın en uzun kumdan kalesinin inşasına yönelik ortak bir girişimde bulundu. Miami'de yapılan basın toplantısıyla, halihazırda var olan rekorun Virginia Key Beach Park'da inşa ettirilen "Kumdan Kale" ile egale edildiği kamuoyuna duyuruldu.


THY'nin benzersiz küresel ağını görsel anlamda tanıtan kale, 19 heykeltıraşın emeğiyle, bin 800 tonun üzerinde kum kullanılarak, yaklaşık 2 haftada tamamlandı. Kalenin toplam 418 metrekarelik alanda 13,9 metreyi bulan yüksekliği doğrulanarak, kayıt altına alındı.


THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, bu girişimle oldukça büyük bir farklılığı hayata geçirdiklerini ifade ederek, "Amerika'daki yeni hattımız Miami'yi uçuş ağımıza dahil ederken, dünyanın en uzun kumdan kalesini, meşhur Miami sahillerine inşa ettirerek, bir dünya rekoru kırıp, ismimizi Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


Aycı, kapsamlı uçuş ağlarını resmeden kalenin buradaki yolculara yaşadıkları yer üzerinden dünyanın 109 ülkesindeki 277 destinasyona, sadece bir aktarmayla nasıl bağlanacaklarına dair bir nevi rehber işlevi de gördüğünü belirtti.


- Miami'de THY günü


Miami Şehir Komisyon Başkanı Wilfredo Gort de 26 Ekim'in artık Miami'de "Türk Hava Yolları Günü" olarak kutlanacağını ilan etti.
Guinness Dünya Rekorları hakemi Philip Robertson ise kumdan kaleye ilişkin "Yaptığımız işin tabiatı gereği, dünyanın ikonik simgelerini arka plana alan, günlük bazlı, çok sayıda heyecan verici başarıya tanık oluyoruz. Ancak, dünyanın birçok harika destinasyonunu, bu kadar mükemmel resmeden kumdan bir kale görmek, kabul etmek gerekir ki bizim için oldukça nadir ve hayrete düşürücü" ifadelerini kullandı.


THY'nin Miami ve İstanbul arasında her gün düzenleyeceği direkt uçuşlar sayesinde, Güney Floridalılar, Asya ve Afrika'da gelişmekte olan pazarlar da dahil olmak üzere dünya geneliyle bağlantılarını artırmakla birlikte, küresel taşıyıcının ödüllü uçak içi servisini de deneyimleme imkanına erişebilecekler.