Amerikali Turk

Barzani'nin yardımcısı için flaş karar! Duyunca dondu kaldı...

  • October 19, 2017 1:40 PM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)

Irak'ta Pazartesi başlayan fırtına, bugün de aynı şiddetle esmeye devam ediyor. Irak mahkemesi, Kerkük’ü geri alan ordu birliklerine 'işgalci’ diyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkan Yardımcısı Kosrat Resul hakkında tutuklama kararı verdi.

Mahkeme, Mesut Barzani'nin yardımcısı Resul hakkında 7 yıl hapis cezası istiyor.

1952 doğumlu Resul, 42 yıl önce Barzani'nin partisi Kürdistan Demokratik Partisi'ne (KDP) katıldı. 1990'larda peşmerge komutanı olarak görev yapan Resul, son olarak "Kürt milletinin dağlardan başka dostu yok' gerçeği ispatlandı" açıklamasıyla gündeme gelmişti.

Bağdat’tan yapılan açıklamada, Kerkük petrollerinin arzının Pazar gününe kadar geçen haftaki seviyeye getirilemeyeceği belirtildi. Reuters’a konuşan Petrol Bakanlığı kaynağı, IKBY’ye bağlı çalışan görevlileri, Bai Hasan ve Avana petrol yataklarındaki ekipmanları almakla suçladı.

Irak'ın kuzeyinde 25 Eylül'de gerçekleşen tartışmalı bağımsızlık referandumu, Bağdat ve Erbil arasındaki hattın kopmasına yol açtı. Hiçbir uyarıyı dikkate almayan Mesut Barzani, Türkiye ve İran'ın da çabalarına kulak tıkadı. Referandumu tanımayacağını ilan eden Bağdat yönetimi, Pazartesi gününün ilk saatlerinde Kerkük operasyonu için düğmeye bastı.

Neredeyse 24 saatlik bir sürede Kerkük, Sincar, Tuzhurmatu, Hanekin ve diğer noktalar Bağdat yönetiminin kontrolüne geçti, peşmerge söz konusu alanlardan çekildi. Çıkan çatışmalarda 20 kadar peşmergenin öldüğü bildiriliyor.

Terör örgütü IŞİD'in Musul'a girmesiyle bölgeden çekilen Irak ordusunun boşluğunu dolduran Barzani'ye bağlı peşmergeler, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin bir arada yaşadığı Kerkük gibi kentlerde 2014 yazından bu yana kontrolü elinde tutuyordu.