Amerikali Turk

Fotoğraf zirveyi gölgede bıraktı!

  • October 20, 2017 12:58 PM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, topluluktan ayrılmaya hazırlanan İngiltere ile gerçekleşen Brexit müzakerelerini masaya yatırdı. İngiltere Başbakanı Theresa May'den gelen iki yıllık geçiş dönemi teklifi jet hızıyla reddedildi.

 

AB liderleri zirvesinde Brexit müzakereleri sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildiride, beşinci tur müzakerelerin ardından bir sonraki aşamaya geçmek için henüz yeterli ilerleme sağlanamadığı belirtildi.

İngiltere’nin henüz AB’ye olan mali yükümlülüklerini ne şekilde yerine getireceğine ilişkin somut taahhütlerde bulunmadığına işaret edilen bildiride, iki ay sonraki liderler zirvesine randevu verildi. Eğer ilerleme sağlanırsa, Aralık'taki zirvede gelecekteki ilişkiler ve geçiş süreçlerinin görüşülmesine başlanacak.

Zirveye katılan İngiltere Başbakanı Theresa May'in bir masanın başında yapayalnız oturduğu fotoğraf, zirveyi gölgede bırakacak gibi. İngiliz basını, başbakanın AB Konseyi Başbakın Donald Tusk'ı beklediğini gösteren kareyi manşetten verdi ve May'in teklifinin 90 saniyede reddedildiğini yazdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de düzenlediği basın toplantısında May'in önerisini 'ilginç bir fikir' sözleriyle değerlendirdi. "İkinci aşamaya geçebilmek için henüz yeterli gelişme yok" diyen Merkel, süreci Londra yönetiminin alacağı tutumun belirleyeceğini söyledi.

Birleşik Krallık'ta Haziran 2016'da gerçekleşen referandum, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının önünü açmıştı.