Amerikali Turk

Kuzey Kore: Trump şifa bulmaz akıl hastası

  • November 01, 2017 9:47 AM

Kuzey Kore ile ABD arasındaki 'nükleer gerginlik' Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Trump arasında birbirlerine yönelik kişisel hakaretler eşliğinde yükselmeye devam ediyor.

Trump, Asya Pasifik temasları kapsamında Kuzey Kore'nin 'düşman kardeşi' Güney Kore'yi ziyaret etmeye hazırlanırken Pyongyang'dan ABD Başkanı'na hakaret içeren bir açıklama daha geldi.

Resmi haber ajansı KCNA'nın Trump'ın Kuzey Kore hakkında Fox News'ta yaptığı açıklamalara yanıt verdiği yazıda " Huysuz ve sorumsuz retorik püskürtmekle tanınan hakaretlerin efendisi Trump'ın ağzı, yine sorun yarattı" ifadesi kullanıldı.

Trump'ın daha önce BM Genel Kurulu'nda 'Kuzey Kore'yi yok etme' tehididi yaptığının hatırlatıldığı yazıda "Nükleer savaş manyağı olarak gerçek doğasını dünya önünde gösterdi ve 'şifa bulmaz akıl hastası' teşhisi kondu" dendi.

Açıklamada Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların 'umutsuz çabalar' olduğu savunularak, 'Trump'ın düşmanca retoriğinin histeri kasılmaları belirtileri' olduğu yazıldı. Yazıda "Ruhsal bozukluğu için kesinlikle tedaviye ihtiyacı var" ifadeleri yer aldı.

Trump, Kuzey Kore'yi 'gazap ve öfke' ve 'fırtına öncesi sessizlik' sözleriyle uyarmış, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında ise ABD'nin kendisini ya da müttefiklerini koruması gerektiği durumda Kuzey Kore'yi 'tamamen yok edebileceklerini' söylemişti.

Trump aynı konuşmada Kim'i de 'Roket Adam' sözleriyle aşağılamıştı. Kim ardından bizzat Trump'a seslenerek "Bunak ABD'liye açıklamalarının bedelini ödeteceğim" demişti.

Diğer taraftan Trump'ın 7-8 Kasım'da gerçekleşecek Güney Kore ziyaretinde iki ülke arasındaki sınırı oluşturan 'askerden arındırılmış bölgeye' gitmeyeceği açıklandı.

Bir Beyaz Saray yetkilisi gazetecilere açıklamasında "Başkan, askerden arındırılmış bölgeyi ziyaret etmeyecek. Buna yeterli vakit yok" dedi.
Diğer taraftan Seul'de parlamentoda bir konuşma yapacak olan Trump, ABD'nin bu ülkedeki askeri üslerinden biri olan Camp Humphreys'i ziyaret eden ilk ABD Başkanı olacak.

Trump temasları kapsamında Güney Kore'nin yanısıra Japonya, Çin, Vietnam ve Filipinler'e de gidecek.