Amerikali Turk

Bu yıl içinde üçüncü: 'Kız kardeşlik' grupları yasaklanıyor!

  • November 07, 2017 7:16 PM

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen ev partisinde bir erkek öğrencinin hayatını kaybetmesi üzerine Florida Üniversitesi yönetimi ABD'de yaygın bir şekilde bulunan 'kız kardeşlik' gruplarının yasaklanması kararını aldı.

Florida Eyalet Üniversitesi Rektörü John Thrasher, Andrew Coffey adlı 20 yaşındaki gencin alkol bağımlılığı ve kardeşlik üyelerinin uyuşturucu kullanması sebebiyle olduğunu iddia ederken, " İnsanların ölmemesi için genç bir kişiyi bir daha kaybetmemek için ciddi değişikliklere ihtiyacımız var." Dedi.

Tallahassee polisi, kampus dışındaki bir ev partisinde hayatını kaybeden 20 yaşındaki Andrew Coffey'in ölümüyle ilgili kimsenin tutuklanmadığını söylerken soruşturmanın sürdüğünü ve delil toplama aşamasının sona ermediğini söyledi.

Florida Eyalet Üniversitesi, ABD'de 'kız kardeşlik' gruplarının yasaklandığı üçüncü üniversitesi oldu. Daha önce de Penn State ve Louisiana Eyalet üniversiteleri ölüm olayları sonrasında kardeşlik gruplarının toplanmasını ve toplu halde yaptığı eylemleri yasaklamıştı.

Son dönemde ABD’deki üniversitelerde adına kardeşlik adı verilen ve siyasetle ilgisi olmayan grupların gittikçe popüler hale geldiği biliniyor. Kız öğrencilerin kardeşlik grupları olan sorority (kız kardeşlik), temel olarak okula yeni gelmiş kadınları okula kaynaştırmak, sosyal aktiviteler ve toplantılar için buluşma yeri ayarlayarak organizasyonunu sağlamaktır.