Amerikali Turk

Başbakan'dan çocuklarının Malta'da off-shore şirketleri ile ilgili açıklama

  • November 07, 2017 7:52 PM

ABD'ye hareketi öncesinde konuşan Başbakan Yıldırım, ABD'nin vize başvurularını sınırlı da olsa kabul etmesini "önemli" bir gelişme olarak nitelendirdi. Yıldırım, çocuklarının Malta'da off-shore şirket kurduğu iddialarına da değindi, "Gizli saklı bir şey yok,her türlü soruşturma yapılabilir" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'ye hareketi öncesinde açıklamalarda bulundu.

ABD ile yaşanan vize krizindeki son gelişmeye değinen Yıldırım, "Askıya alınan vize işlemlerinin sınırlı da olsa yeniden başlaması önemlidir" dedi.

ABD Büyükelçiliği'nin vize başvurularının sınırlı olarak alınmaya başladığını duyurduğu açıklamasındaki "Türk hükümetinden güvence aldık" ifadesine de değinen Binali Yıldırım, "Güvence vermek ya da onlardan güvence istemek hukuk devleti ilkelerine uymaz" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım'a çocuklarının vergiden kaçmak için Malta'da off-shore şirket kurduğu iddiaları da soruldu. Bu yöndeki haberlerin algı oluşturmaya yönelik olduğunu belirten Yıldırım, "Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok. Buradan davet ediyorum, her türlü soruşturma yapılabilir" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"ABD Başkanı Uzakdoğu ziyaretinde olduğu için Başkan Yardımcısı Pence ile Türkiye-ABD arasındaki bütün konuları ele alacağız. Yaşanan gelişmeleri de değerlendirme fırsatı bulacağız. Özellikle Türkiye-ABD arasındaki Suriye, Irak meseleleri FETÖ konusundaki ABD ile ilgili taleplerimiz ve bu konuda bundan sonraki aşama kapsamlı bir şekilde dile getirilecek.

PYD, YPG ve DEAŞ ile mücadele konusunda aramızdaki sorunların açıklıkla 2 müttefikin hukukuna uygun bir şekilde ele almayı hedefliyoruz. Ziyaret öncesi ABD ile Türkiye arasında askıya alınan vize işlemlerinin sınırlı da olsa yeniden başlaması önemlidir. Ziyaretimizin, ülkemizin ABD ile ilişkilerinin bulunduğu düzeyden daha ileri düzeye taşınmasına vesile olmasını ümit ediyorum.