Amerikali Turk

Soçi'de 3'lü zirve başladı

  • November 22, 2017 12:26 PM

Rusya, İran ve Türkiye arasındaki kritik üçlü zirve, 16:40'ta, Rusya'nın Soçi kentinde başladı. Putin, zirve öncesinde yaptığı açıklamada, "Türkiye ve İran sayesinde Suriye'de DEAŞ engellendi" ifadesini kullanarak iki ülkeye teşekkür etti.


Putin, Suriye'de barış ve istikrarın sağlanması için Türkiye ve İran'ın rolüne dikkat çekti. Rus lider, "Siyasi çözüm, Cenevre süreciyle tamamlanacak. BM kararına uygun olarak etnik uzlaşı sağlanmalı" dedi.


İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise Suriye'de siyasi çözüm için zemin hazırlandığını söylerken, "Barış süreci konusunda işbirliğinden memnunum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya geldi. Sanatoryum Rus'ta saat 15.50'de başlayan görüşme basına kapalı gerçekleşti.
Kısa bir süre sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacağı üçlü bir zirve gerçekleştirecek. Zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani daha sonra akşam yemeğinde bir araya gelecek.


Soçi'deki üçlü zirvenin tek gündemi ise Suriye'deki geçiş süreci. Zirvede Suriye'de siyasi çözümün sağlanması için atılacak adımlar, şiddetin azaltılması için alınacak önlemler, terör örgütleriyle mücadele ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması gibi başlıklar ele alınıyor.

Öte yandan İstanbul'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, zirvede önemli bir kararın açıklanacağını söyledi.