Amerikali Turk

Çarpıcı iddia: MİT'ten 4 daire başkanı PKK tarafından rehin alındı

  • December 13, 2017 9:34 AM

TBMM'de görüşülen MİT'in 2018 bütçesiyle ilgili söz alan CHP'li Özkan, TBMM çatısı altında Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulmasına rağmen MİT Müsteşarı'nın Meclis'e bilgi vermeye gelmediğini belirtti.

KHK ile MİT'e bir yabancı ülke ile vatandaş takası yapma yetkisinin verildiğini hatırlatan Özkan, PKK’ye operasyon yapmak isteyen MİT’ten 4 Daire Başkanı’nın PKK tarafından rehin alındığını ve halen de örgütün elinde 'esir' olduklarını iddia etti.

"MİT HANGİ YANLIŞLARI YAPMIŞ DA BU DURUMDIR?"

Özkan şunları söyledi:

PKK'nın 4 üst düzey MİT daire başkanı, onların elinde esir düştü. Yazılı olarak da sorduk cevap vermediler. Bütün çalışmalar boyunca bunları dile getirdik. İstihbarat elemanlarımızın hangi operasyonla, nasıl ele geçirildiğini öğrenmek istiyoruz. MİT hangi yanlışları yapmış da bu durumdadır?

Abdullah Öcalan'ı getiren MİT, 16 yıl sonra 4 daire başkanını terör örgütüne kaptırdı. Bunlar nasıl ele geçirildi. MİT hangi amaçla, hangi operasyona girdi öğrenmek istiyoruz. MİT hangi yanlışı yaptı da bu durumdadır. Takas yetkisi neden verildi? PKK'nın elinde olan daire başkanları için mi? Bu konu susularak, örtbas edilecek bir konu değildir. Sağlık Bakanlığı'nda yaşanan musibet (bir cemaatin kadrolaşmasını kast ediyor) MİT'te de yaşanıyorsa vah geldi devletin başına.