Amerikali Turk

Esad hasta çocukları pazarlık kozu yaptı!

  • December 28, 2017 12:29 PM

Şam'ın Doğu Guta bölgesini ablukaya alıp binlerce çocuğun açlık ve ilaçsızlıktan ölümüne neden olan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, şimdi de doğu Guta'da ölümle pençeleşen hasta çocuklara 'pazarlık malı' muamelesi yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "halkına devlet terörü uygulamış bir teröristtir" dediği Esed, Doğu Guta'daki hasta çocukları, muhaliflerin elindeki askerleri kurtarmak için pazarlık kozu yaptı. Esed ile muhalifler arasındaki anlaşma sonucu 16 çocuk Doğu Guta'dan çıkarılırken, muhalif gruplardan Ceyş el İslam, o çocuklar karşılığında ellerindeki 29 hükümet çalışanını bırakmayı kabul ettiklerini duyurdu.

 Geçen hafta uluslararası yardım örgütleri, Doğu Guta'daki kanser hastası yedi çocuğun tahliye edilmesi için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a çağrıda bulunmuştu. Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Suriye'deki rejim güçlerinin kuşatması altındaki Doğu Guta'daki hastaların başkent Şam'a tahliyesinin başladığını Twitter'dan duyurdu. Suriye'deki Amerikan Tıp Topluluğu (SAMS) da, Salı ve Çarşamba günü toplam 16 hastanın tahliye edildiğini, Perşembe günü de 13 ağır hastanın daha tahliye edileceğini açıkladı.

 Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'deki insani yardım koordinatörü Jan Egeland, muhaliflerin elindeki Doğu Guta'dan Şam'a tahliye edilen hasta çocukların taraflar arasında pazarlık kozu olarak kullanılıyor olabileceğinden endişe ettiklerini söyledi. Egeland, muhalif grupların hasta çocukların tahliye edilmesi karşılığında ellerindeki bazı hükümet çalışanlarını bırakmayı kabul ettiğini anladıklarını belirtti.

"Umalım ki yapılan anlaşma iyi olsun" diye konuşan BM yetkilisi Jan Egeland sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer hasta çocuklarla gözaltındakileri takas ediyorsanız, aranızdaki mücadelede çocukları pazarlık kozu haline getiriyorsunuz demektir. Bu çocukların tahliye edilmeye hakkı var. Bizim de onları tahliye etme gibi bir zorunluluğumuz var."

2013 yılından bu yana Suriye ordusunun kuşatması altında bulunan Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin insanın mahsur kaldığı, sağlık durumu kritik olan yüzlerce insan olduğu belirtiliyor. Bugüne kadar bine yakın çocuğun açlık ve ilaçsızlık nedeniyle hayatını kaybettiği biliniyor. BM, acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyan yaklaşık 500 hastanın bölgeden tahliye edilmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Ekim ayında uluslararası yardım kuruluşları Doğu Guta'da 1100'den fazla çocuğun sağlık durumlarının yetersiz beslenme nedeniyle kritik olduğunu açıklamıştı.

 UNICEF Sözcüsü Monica Awad, 232 çocuğun hayatta kalmaları için acil tedaviye ihtiyaç duyduklarını vurgulamıştı. "Anneler yeterli beslenmedikleri için çocuklarını emziremiyorlar" diye konuşan UNICEF Sözcüsü, yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden 34 günlük Sahar Dofdaa'nın son görüntülerini de paylaşmıştı. Dofdaa öldüğünde sadece 2 kiloydu.

 Bölgede aktif olan isyancı grupların başında gelen Ceyş el İslam, Twitter'daki paylaşımında tahliyeler karşılığında ellerindeki 29 hükümet çalışanını bırakmayı kabul ettiklerini doğruladı.

 Doğu Guta, Rusya-İran-Türkiye üçlüsünün Mayıs ayında kararlaştırdığı dört "çatışmasızlık bölgesinden" biriydi. Ancak Suriye hükümetinin son hava saldırılarında onlarca sivilin hayatını kaybettiği, birçoğunun da gıda kıtlığı nedeniyle yetersiz beslenmeyle mücadele ettiği belirtiliyor.