Amerikali Turk

OHAL bir kez daha uzatılacak

  • January 08, 2018 11:50 AM

2018’in ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapıldı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında OHAL'in bir kez daha uzatılacağını söyledi.

Bozdağ'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın bir ifadesi böyle bir algıya yol açtı. Esasında okunduğu vakit Sayın Bakanımızın böyle bir değerlendirmesi yok. Yapılan şey bu konuda iş dünyasından bazı taleplerin dile getirildiği… Hükümetimizin gündeminde böyle bir gündem yoktur. Hiç kimsenin böyle bir beklenti içine girmemesi gerekir.

Sayın Bahçeli, Türk siyasetinde saygın bir lider. Dürüst bir siyaset anlayışı var. İkili oynamayan bir isim. Neyse o. Olacağı, olmayacağı net bir şekilde ifade eden bir lider. MHP, 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını açıkça ifade etti. Bu MHP’nin kendi kararıdır. Buna saygı duyarız. AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı malum Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendidir. Kararla ilgili bir değerlendirme hakkını kendimizde görmeyiz. Cumhurbaşkanımızın 2019’daki adaylığında destekleme konusundaki açıklaması bizim açımızdan memnuniyet vericidir. MHP ve AK Parti Yeni Kapı ruhuna sonuna kadar sahip çıkıyor.

Yunanistan'dan 8 darbecinin ivedilikle iadesini beklediğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz.

Türkiye ve Yunanistan komşu iki ülke. Halklarımız ve devletlerimiz arasında yakın ilişkiler var. Ancak iki ülke arasında çözüme kavuşturulmamış sorunlar üzerinden iç politikada rant elde etmek isteyenler var. Ege ve başka konuşlarda ciddi sorunlar var. Bunların kapsamlı çözümünün diyalog olduğuna biz Türkiye olarak inanıyoruz.

Bu noktada çalışmalarımıza devam ediyoruz. İki ülkenin sınırları açısından hükümetlerimiz döneminde herhangi bir değişiklik olmamıştır olması da söz konusu değildir. Ege’de veya başka bir yerde bir değişikliğe izin vermeyiz. Kimse böyle bir düşünceye kapılmasın.

Herhangi bir değişiklik yoktur bundan sonra da olmayacaktır. CHP bu konuyu adalar üzerinden tartışmayı epeydir iç politika malzemesi haine getirdi. Bu konu iç politika malzemesi haline getirilecek bir meselle değildir.

ABD'deki Atilla davasındaki savcı ve hakim FETÖ bağlantılı. ABD'de görülen dava, Türkiye'de başarılamayanın ABD eli ile başarılmaya çalışılmasıdır.

Bylock nedeniyle kamu görevinden atılmış olanlar, başka bir gerekçe yoksa iade edilecekler. İki kurum daha çalışıyor. Onlar da tamamlandığında biz KHK’yı çıkartacağız.

Siyasi partiler yasasının Mart’tan önce parlamentodan çıkarılmasını bekliyoruz. Bunlar içinde de seçim ittifakı konusu ele alınacaktır. Sayın Bahçeli’nin formülü de başka formüller de değerlendirilecek.