Amerikali Turk

Avrupa genelinde ulaşım durdu okullar tatil edildi

  • January 19, 2018 11:01 AM

Avrupa genelinde etkili olan fırtına ve kar yağışı nedeniyle birçok ülkede ulaşım durdu, okullar tatil edildi. Fırtına, Almanya, Belçika, Hollanda ve İsveç’te can kayıplarına yol açtı.ALMANYA’nın batısından doğuya doğru saatte 203 kilometre hızla esen kasırga çatıları uçurdu, kara ve demiryolu ulaşımını aksattı. Fırtına sekiz kişinin de ölümüne yol açtı.
Thüringen Eyaleti’ndeki Bad Salzungen ve Sundern kentinde iki itfaiye eri hayatını kaybetti. Bad Salzungen'de hayatını kaybeden 28 yaşındaki itfaiyecinin üzerine ağaç devrildi. Brandenburg Eyaleti’nde otoyolda seyreden TIR, şiddetli rüzgar yüzünden yoldan savruldu, sürücüsü öldü. Emmerich’te kamp yapan 59 yaşındaki bir kişi üzerine ağaç devrilmesi sonucu hayatını kaybederken, Sachsen Anhalt eyaletinde de bir kişi çatıdan düşerek can verdi.

TIR’I YOLDAN SAVURDU
Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ndeki Sundern’de yine bir itfaiye eri görev yerinde üzerine devrilen bir ağacın altında can verdi. Mecklenburg Vorpommern Eyaleti’nde Penzlin yakınlarında bir sürücü kasırga sonucu direksiyon kontrolünü kaybederek, karşıdan gelen TIR’la çarpıştı ve kaza yerinde öldü. Kuzey Ren Vestfalya’da Lippstadt’ta kasırga bir kamyonu karşı yola savurdu ve sürücüsü olay yerinde can verdi.
Fırtına nedeniyle Alman Demiryolları, cuma günü tüm tren seferlerini durdurdu. Meteoroloji uzmanları Friederike kasırgasının son 10 yılın en ağır kasırgası olduğunu açıkladı. Friederike’nin 2007’de 47 kişinin ölümüne yol açan Kyrill kasırgasından bir kilometre daha hızlı estiğine dikkat çektiler.

FRANSA’DA 15 KİŞİ YARALANDI
Fransa’da Lille ve çevresindeki şehirlerde çok sayıda ağaç devrildi, bazı kentlerde elektrikler kesildi. Alpler bölgesinde fırtına nedeniyle çok sayıda evin çatısı uçtu.
Korsika’da fırtına nedeniyle 15 kişi yaralandı, 15 bin haneye elektrik verilemedi. Tarihi rekor olarak açıklanan rüzgarın saatteki hızının ise 225 kilometreye kadar çıktı.

HOLLANDA’DA OTOYOLLAR KAPANDI
Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü, bazı bölgelerde kasırga gücüne yaklaşan fırtına nedeniyle ülkenin bazı yerlerinde kırmızı alarm diğer bölgelerde ise turuncu alarm (2. dereceden önemli) verildiğini duyurdu. Hızı saatte 140 kilometreye varan fırtına nedeniyle kara, hava ve demiryolu ulaşımında aksamalar oldu. Hollanda’nın en büyük havaalanı Schiphol’deki uçak seferleri ve ülke genelindeki tren seferlerinin tamamı iptal edildi.
Güvenlik gerekçesiyle bazı tren istasyonları, çarşı merkezleri ve konteynerlerin devrilmesi sonucunda Rotterdam limanı kapatıldı.
Sürücülere dikkatli olmaları yönünde uyarılar yapan yetkililer, önemli işi olmayanlara dışarıya çıkmamaları çağrısında bulundu. Farklı yollarda toplamda 25 kamyonun devrilmesi sonucu çok sayıda otoyol ulaşıma kapatıldı.
Öğrencileri taşıyan bir otobüsün fırtınanın etkisiyle yaptığı kazada şoför ve 5 öğrenci yaralandı. Enschede ve Zwolle kentlerinde devrilen ağaç nedeniyle 2 kişi öldü.

BELÇİKA’DA YARDIM HATTI OLUŞTURULDU
Belçika’da rüzgar hızının saatte 119 kilometreye ulaştı. Flamanya bölgesi için turuncu alarm verildi. Federal Kamu Hizmeti de acil durumlar için özel bir numaranın aktive edildiğini duyurdu. Olası tehlikeye karşı Gent limanı kapatıldı. Başkent Brüksel’de bazı bölgeler trafiğe kapatıldı. Valonya bölgesinde itfaiyeciler 50’den fazla acil duruma müdahale etti, birçok şehirde ağaçlar devrildi. Bölgede aracının üzerine ağaç düşen 1 kadın sürücü öldü.

İSVEÇ KIRMIZI ALARM VERDİ
İsveç’te şiddetli kar yağışı ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken, yetkililer halkı olası risklere karşı uyardı. Devlet Meteoroloji Kurumu, şiddetli kar yağışı ve fırtına nedeniyle ülkenin büyük bölümünde kırmızı alarm verdi. Ülkede, kara, hava ve demiryolu ulaşımında aksamalar yaşanıyor. Çeşitli yerlerinde son iki gündür meydana gelen kazalarda 3 kişi ölürken, 15 kişi yaralandı.

BULGARİSTAN’DA TELEFERİKLER KAPATILDI
Bulgaristan’da da elverişsiz hava koşulları nedeniyle ülkenin birçok bölgesinde turuncu ve sarı alarm verildi. Yoğun kar yağışları nedeniyle birçok okulda eğitime ara verilirken, ülkenin en popüler kayak merkezlerinden Bansko’da şiddetli rüzgar nedeniyle teleferikler geçici olarak hizmete kapatıldı.
Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Rodop dağları bölgesindeki Smolyan şehrinde rüzgar bazı binaların çatılarına zarar verirken, otobüs duraklarının metal gövdelerini de yıktı.
Ülkenin kuzeydoğu bölgelerinde de Dobriç kentine yakın 44 yerleşim yerinde elektrik kesintileri yaşandı ve Balkan dağı geçitlerinin büyük bir bölümü trafiğe kapatıldı.
Yetkililer, rüzgar hızının saatte 100 kilometreye ulaştığını, ülke genelindeki trafiğin olumsuz etkilendiğini bildirdi.

ROMANYA’DA EĞİTİME ARA VERİLDİ
Romanya’da çarşamba akşamı başlayan kötü hava şartları ülkenin batı ve kuzey kesimlerini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Verilen turuncu alarm sonrasında 43 yerleşim yerinde 3 bin hane elektriksiz kalırken, uçak ve tren seferleri de iptal edildi. Bazı şehirlerarası karayolları trafiğe kapatılırken, ülkenin kuzey ve batısındaki okullarda eğitime bir günlüğüne ara verildi.