Amerikali Turk

Dünyadaki Yahudi Nüfusu Ne Kadar?

  • November 10, 2012 11:06 AM
  • (1 votes, avg. 5 from 5)

 

Kudüs'te bulunan İbrani Üniversitesi'nde demograflar tarafından yürütülen araştırmaya göre, geçen yıl dünyadaki Yahudi nüfusu 13 milyon 750 bin kişiye ulaştı. Bu sayının yüzde 43'ü israil'de, geri kalanı başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde yaşıyor.

 

Dünyadaki Yahudi Nüfusu Ne Kadar?

Kudüs'te bulunan İbrani Üniversitesi'nde demograflar tarafından yürütülen araştırmaya göre, geçen yıl dünyadaki Yahudi nüfusu 13 milyon 750 bin kişiye ulaştı. Bu sayının yüzde 43'ü israil'de, geri kalanı başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde yaşıyor.

ARAŞTIRMA - Üniversitenin verdiği bilgilere göre geçtiğimiz yıldan bugüne kadar dünya Yahudilerinin sayısı 88 bin olarak arttı. Bilim adamları tarafından toplanan verilere göre, dünyada yaşayan her 514 kişiden biri Yahudi. Dolaysıya Yahudiler tüm dünya nüfusunun yüzde 0,2'ini oluşturuyor.

Bir ay önce, İsrail Merkez İstatistik Büro Roş Aşana'nın verdiği resmi bilgilere göre, İsrail'in toplam nüfusu yaklaşık 8 milyon. Sözde, ülkenin yerlileri bu sayının yüzde 73'tür.

İsrail'de 5 milyon 978 bin 600 Yahudi yaşıyor ve bu sayı toplam nüfusun yüzde 75'ini oluşturuyor.

Önceki yıl için, israil'in Yahudi nüfusu 96 bin kişi olarak doğal artış göstermiştir. Belirtilen süre içinde israil'e çoğunlukla Rusya'dan (3678), Etiyopya'dan (2666), ABD'den (2363), Ukrayna'dan (2051) ve Fransa'dan (1775) toplamda 16 bin 892 yahudi göçmen girdi.

İsraillilerin yüzde 40'ı ülkenin en yoğun nüfuslu ve kentleşmiş olan Tel Aviv metropol bölgesinde yaşamaktadır. Yüzde 17'si ülkenin kuzeyinde ve yüzde 14'ü güneyde yaşıyor. Kudüs ve Hayfa'da toplam yüzde 12, Batı Şeria'da nüfusun yüzde 4'ünü oluşturmaktadırlar.

En büyük Yahudi cemaati 5.3 milyon gibi bir sayıyla ABD'de yaşamaktadır. Bazı demograflar, ABD'nin "genişletilmiş Yahudi nüfusunun" çok daha yüksek olduğunu ve 6.5 -7 milyona ulaştığına inanıyorlar ve böylelikle ABD'deki Yahudi cemaati israil'i aşarak en büyük cemaati oluşturuyorlar. Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler sayısı sırasına göre şöyle: Fransa (600 bin), Kanada (390 bin), İngiltere (350 bin), Arjantin (280 bin), Rusya (228 bin), Avustralya (120 bin), Almanya (118 bin), Brezilya, Ukrayna ve Güney Afrika (Her ülkede yaklaşık 100 bin).

Diaspora'daki Yahudi nüfusunun genellikle büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır. Yaklaşık 2 milyon Yahudi ABD'nin New York metropolitan bölgesinde yaşar (yani, ABD ve İsrail dışında dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan yahudilerden daha fazladır).

Yahudi nüfusunun (100 bin den fazla)konsantrasyonları olan başlıca merkezleri ise şöyle sıralayabiliriz: Los Angeles, Miami (South Florida diğer şehirler ile birlikte), Paris, Philadelphia, Chicago, Buenos Aires, Boston, San Francisco, Londra, Toronto, Washington DC, Baltimore, Montreal ve Moskova.

İlginçtir, israil dışındaki Yahudilerin nüfusun çoğunluğuna sahip olduğu iki şehir vardır. Bu şehirler, Montreal (Kanada)eyaleti, Hampstead, Côte Saint-Luc'tur. Ancak, bu iki şehrin nüfusu 20 bin kişi oluşturmakta.

Rusya'da, 2010 nüfus sayımına göre, 157 bin Yahudi vardı. Demograflara göre, Rusya'daki Yahudi nüfusunun biraz daha yüksek olup 230 bin kişi civarındadır. Rusya'da Yahudi nüfusunun yaklaşık yüzde 55'i şu bölgelerde yoğunlaşmıştır: Moskova, St Petersburg, ve Leningrad bölgeleri.