Amerikali Turk

Domuz Gribinden 112 kişi hayatını kaybetti

  • November 24, 2009 12:11 AM
Sağlık Bakanlığı, Pandemik gripten ölenlerin sayısının 112 olduğunu açıkladı.

Bakanlık, halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının ise 301 olduğunu ve bunların 59’unun takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğünü ve 31 hastanın da solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiğini bildirdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlerden 63 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık olduğunu, 2 kişide ise gebelik olduğunun tespit edildiğini belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, hastalıktan korunmanın bilinen en etkili yolunun aşı olduğunu belirterek, “Halen sağlık kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan ve beş yaşından küçük olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir.

Diğer gruplarla ilgili aşı takvimi Pandemi Bilim Kurulu tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonucu en kısa sürede kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Aşı olan vatandaşlarımızın, aşının koruyucu etkisi 10–14 gün sonra ortaya çıktığından kişisel korunma önlemlerini devam ettirmeleri önemlidir" denildi.  (anka)