Amerikali Turk

Erdoğan'ın Liderliğine Hayranım

  • November 25, 2009 10:04 PM
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Başbakan Erdoğan'a Övgüler Dizdi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine geçtiğimiz Eylül ayında seçilen ve aynı zamanda Nobel Barış Komitesi Başkanlığı görevini yürüten Thorbjorn Jagland Strasbourg'da Cihan'a konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çok güzel gelişmelere imza attığını kaydeden Jagland, gerek ülke içindeki açılımlarla gerekse komşu ülkelerle geliştirdiği ilişkilerle kısa bir zaman diliminde çok büyük işler gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkanlara bir anlam veremediğini söyleyen Jagland, "Avrupa'nın en güçlü ordularından birine sahip olan, Doğu ile Batı arasında köprü vazifesi gören ve dünyanın en problemli bölgesi Ortadoğu'da birleştirici bir role sahip Türkiye'nin AB'ye üye olmasına karşı çıkmak kadar mantıksız bir şey olamaz." diye belirtti.

Ergenekon soruşturmasını Avrupa Konseyi olarak dikkatle takip ettiklerini ve soruşturmanın üzerine sonuna kadar gidilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Genel Sekreter, bu davanın Türkiye'de demokrasi ve insan haklarının gelişmesi adına çok önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Ordunun siyasetten elini çekmesi gerektiğinin de altını çizen Jagland, askerin politikaya müdahale etmemesinin "demokrasinin en önemli şartlarından biri" olarak gösterdi ve şöyle ekledi: "Hükümetin bu konuda attığı adımlar takdire şayan."

"TAYYİP ERDOĞAN NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE LAYIK AMA BUNU BENDEN DUYMAMIŞ OLUN!"

Geçtiğimiz Eylül ayında Avrupa Konseyi Genel Sekreterlik görevine seçilen Thorbjorn Jagland, aynı zamanda Nobel Barış Komitesi Başkanlık görevini de yürütüyor. Tayyip Erdoğan'ın barış ödülüne layık olup olmadığı hakkında Nobel Komitesi Başkanı olması sebebiyle yorum yapmasının doğru olmayacağını ifade eden Jagland, "Erdoğan'ın bölgedeki barış adına üstlendiği arabuluculuk rolü dolayısıyla liderliğini takdir ettiğimi belirtmiştim. Bundan yola çıkarak bu konuda ne düşündüğüme kendiniz karar verebilirsiniz." diyerek Başbakan'ın Nobel Barış Ödülü'ne layık olduğu yönündeki düşüncesini dolaylı olarak açıklamış oldu.

"OBAMA ÖDÜLÜ HAK ETTİ"

Bu yılki Nobel Barış Ödülü için neden Obama'yı tercih ettiniz şeklindeki soruya Jagland, Obama'nın göreve geldikten sonra birçok problemin çözümünde aktif rol oynadığını ve tansiyonun yüksek olduğu bölgelerde arabuluculuk yaptığını belirterek, "Türkiye ve Mısır'da Müslümanlara hitap ederek İslamiyet ile Hıristiyanlık arasındaki buzları eritmeye çalıştı. Rusya ile nükleer programlar hakkında anlaşmalar imzalayarak Rusya'nın geri adım atmasını sağladı. Irak'tan çekilme kararı aldı. Obama'ya bu ödülü vererek dünya barışı adına yaptığı faaliyetlere destek vermek istedik" şeklinde cevapladı.

"KİM DEMİŞ AB ÜLKELERİNDE İNSAN HAKLARI İHLALİ OLMUYOR DİYE?"

2014 yılına kadar Genel Sekreterlik görevini sürdürecek olan Jagland, kurumun organizasyonel yapısında bazı değişiklikler yapacaklarını belirtti. Öncelikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nin iş yükünü azaltacaklarını kaydeden Jagland, AB ile olan ilişkilerini gözden geçirip birçok konuda bu kurum ile işbirliği yapacaklarını dile getirdi.

"Avrupa Konseyi, üye sayısını arttıran AB'nin gölgesinde kalıyor" şeklindeki eleştirilere katılmadığını ifade eden Norveçli Politikacı, "AB hiç bir zaman bütün Avrupa devletlerini içine alamaz ve tüm Avrupa vatandaşlarını temsil edemez. Mesela Rusya, hiçbir zaman AB'ye üye olmak istemez. Bu yüzden, İnsan Hakları konusunda Avrupa Konseyi olarak her zaman Avrupa'nın tek temsilcisi olarak kalacağız." dedi. Ayrıca AB'nin de İnsan Hakları konusunda gözetime ihtiyacı olduğunu savunan Jagland, "AB'ye üye ülkeleri de İnsan Hakları gözetimine tabi tutuyoruz. Bu konuda sütten çıkmış ak kaşık değiller. Özellikle yeni üye ülkelerde insan hakları konusunda bir çok problemlerle karşılaşıyoruz" diyerek AB'nin de kendilerine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

"FETHULLAH GÜLEN'İN DÜNYA ÇAPINDAKİ EĞİTİM FAALİYETLERİNİ ALKIŞLIYORUM"

Fethullah Gülen'in dünya çapındaki eğitim faaliyetlerini yakından takip ettiğini de sözlerine ekleyen Jagland, "Gülen'in başlatmış olduğu bu eğitim faaliyetlerini alkışlıyor ve takdir ediyorum" dedi. (CİHAN)