Amerikali Turk

Türkiye'yi sarsacak bir kaset daha..

  • December 02, 2009 11:57 AM
Genelkurmay basın sözcüzü Hıfzı Çubuklu ile ekibinin, sivil savcıya vermeleri gereken suç delillerini yok ettikleri ortaya çıktı.

İnternete düşen ses kaydında Genelkurmay'ın beyni olarak tanınan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve ekibi, “Bamya” kod adlı Hava Kuvvetleri Komutanı Adli Müşavirliği savcısı Albay Zeki Üçok'un sivil savcı tarafından istenen bilgisayar kayıtlarını ve belgelerini ayıkladıklarına dair konuşmalar yer alıyor. Bilindiği gibi Albay Zeki Üçok, çürük raporu vermek, yolsuzluk ve çete kurmaktan dolayı cezaevine gönderilmişti.

Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve Albay Neşet ile Olcay ismindeki şahıs ile Adli Müşavirlik'te görevli bir kadının bilgileri nasıl gizleyeceklerine dair tartışması sırasında Olcay isimli şahsın, “Kritik bir şey kaçarsa eğer yapılan soruşturmalarla ilgili ve onlar bunu satır satır okuyacak o polisler bunları. Terörle mücadele şubeye gidecek bu belgelerin hepsi. Aradan bir şey kaçırırsak ciddi sıkıntı olur” ifadeleri dikkat çekiyor.

Konuşma esnasında Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu da “Savcılık açısından oluşturuyor oluşturmuyor meselesi değil de. Önemli olan sizden kıl kopartma meselesi” diyerek, bilgilerin gizlenmesini istiyor. Savcılığın istediği belgeleri vermemek için yapılan görüş alışverişi sırasında Adli Müşavirlik'te görevli olduğu sanılan bayan “Kendinizi rahatlatmak istiyorsanız, fikir sadece düşünce. Şey diyebilirsiniz: Kendisine zimmetli olmayan kalemde…” ifadelerini kullanırken, Olcay isimli şahıs da “Şimdi bu gider. Basına bir sızar. Bu bir şekilde bu kişi aleyhine kullanılacak argümandır” sözleri dikkat çekiyor.

İŞTE TUĞGENERAL HIFZI ÇUBUKLU'NUN ŞOK SES KAYDI VE TAM DÖKÜMÜ

Albay Neşet: Albay Neşet. Hıfzı Paşam müsait mi ? Anladım. Kendisine bir haber ver. De ki: Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı gelmiş Neşet Albayın odasında hazır bekliyor.
 
Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Sen konuştun mu? (Adli Müşavirlik'te görevli kadına söylüyor)

Adli Müşavirlik Çalışanı: Evet 

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Ne dedi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: ‘Askeri bilgiler tabi ki beni ilgilendirmez.Bunları ayırabilirsiniz' dedi. ‘Ama takibi nasıl yapacağınız konusunda biraz çekincelerim var.Ve bunları da saklı tutmak istiyorum' dedi. Bu kapsamda zaten hemen imajlarını aldık.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: İyi de sizin yaptığınız soruşturmadan kendinizi saklı tutun dememiz lazımdı.. Neyse
Adli Müşavirlik Çalışanı: Onu söylemek isterim.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Tabii tabii söyleyebilirsin. Çekincelerimi söylüyorum sadece. Fark eden bir şey yok yani.
 
Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Silinmeden gönderilmiş. 

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yani silinmiş ama..

Tuğg.HIFZI ÇUBUKLU: Yani bizim anladığımız manada(35 kez)güvenli silinmemiş. 

Adli Müşavirlik Çalışanı: Kurtarılanlarla beraber 55800 klasör kadar dosya çıkınca biz onların hepsini askeri bilgidir diye ayırdık.Onlar şimdi hard-diskte kayıtlı DVD'lere kaydedemedim. Zaten askeri oldukları için onlarda bir sıkıntı yok. Onları göndermeyeceğimizi söyledik. Kalanlar DVD'de şu anda . Size tek tek gösterebilirim. Askeri bilgi ve belge olarak gönderildi. Ama işte biliyorsalar içerisinde birkaç tane. Onlar belki şey anlamında sıkıntı yaratabilir. Bilgi notunun birkaç maddesinde savcının daha evvelki laptopta bulamayacağı hiçbir şey yok. Yani soruşturma sefahati özetlenmiş. Ama 2 yerde bazı düşüncelere yer verilmiş .Özellikle MİT MÜSTEŞARI EMRE TANER ve AFET neydi müsteşar yardımcısı AFET GÜNEŞ !! İşte bu karargah evleri ile ilgili bir belge istendiği ile ilgili düşüncelerini işte bir toplantıda galiba Zeki Albay'la paylaşmışlar. Onu da şurada görürsünüz. Bir kişisel değerlendirme yapılmış. Belki hani o sıkıntı doğurabilir bunların arasında.

EĞER BASINA YANSIRSA DİYE DEĞERLENDİRDİM. . O KAPSAMDA BİRAZ SIKINTIYA DÜŞTÜK HANİ O GİTSİN Mİ GİTMESİN Mİ ?

Albay Neşet: Buna şu an yapacak bir şey yok. O gitti. Bunlar orada şu noktada önemli. Ne gittiğini bilme noktası önem arz eder. Birde burada gidecekler burada da varsa bunu vermemizde bir sıkıntı yaratmaz. Zaten verilmiş durumda.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Ama o zaman karşılaştırmadan bilemeyiz ki. Ama bilemezsin karşılaştırmadan dimi ?
 
Albay Neşet: Yo onlar tamam. Harekat başkanlığına ait deriz!!!
 
Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi şöyle: onun içinde gizli çalışmalara ait belgeler içerdiğinden onun herhalde silinme işlemini daha özel yapmışlar. Ayrıca bir şey çünkü veriler incelendiğinde başka bir birimle ilgili herhangi bir şeye ulaşılamadı. Çünkü veri kurtarma da yapıldı onda.Plan harekatta kullanıldığı anlaşıldığından içinde askeri bilgiler olduğu da tespit edilmiştir diyoruz. Daha sonra da savcılardan gönderildikten sonra da işte şu tarz bilgilere rastlanıldı diyoruz.
 
Albay Neşet: Gelmiş gelmiş kaydedilmiş. İnternete girmiş. Oraya Outlook atmış. Outlook adresleri gelmiş. Peki işlemlerde bunların kenarda şeyi var mı yani..
 
Adli Müşavirlik Çalışanı 2: Yok komutanım onlar gelmez.
 
Albay Neşet: Yani en azından hava kuvvetlerine ait bilgisayar ağı gibi bir bilgisayar olduğu ortaya çıkarmı? Veya hava kuvvetlerindeki kullanıcıların isimleri bilmem neleri adresleri ?
 
Olcay: Sen anlıyorsun MEBS' e ait bilgi belgeler bunlar öyle mi? Altta silinenler yani.

Adli Müşavirlik Çalışanı 2 :Evet. 

Olcay: Hale bakar mısın?

Adli Müşavirlik Çalışanı: İnternette kullanılmış. 

Olcay: Hale bakar mısın?

HIFZI ÇUBUKLU: Gelin bakalım. oturalım şöyle gelin sizde. bu bilgi notu mesela neymiş bu?
 
Adli Müşavirlik Çalışanı: Boşmuş bu. Şimdi bu hangisi ben size söyleyeyim.Bizim laptopumuz var yerinde soruşturmalarda kullandığımız. Bu daha evvel MEBS'te kullanılmış. MEBSte kullanıldığından MEBS ile ilgili bütün belgeler tasnif edildi, ayrıştırıldı. 

HIFZI ÇUBUKLU: Şu anda burada yok yani.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunlar kalanlar . Bunlar da. Bunlar neyler. Bizim yerinde .. Yok yok siz buyurun. 

Albay Neşet: Hıfzı Paşam biraz ileri çekebilir miyiz ? Siz şuradan yardım edebilir misiniz ?

HIFZI ÇUBUKLU: Şöyle otursana şuraya..

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunlar tamamen bizim yerinde işte ölüm olaylarında falan kalabalık şehir dışına gittiğimizde tutanak sırasında kullandığımız belgeler.İçersinde gizli içerikli herhangi bir şey yok. Şöyle hemen size gösteriyorum bunlar bazıları boş…. Mesela soruşturma tutanağı… Bu şekilde… 

HIFZI ÇUBUKLU: Bu bazılarının da boş olduğunu yazdınız mı raporun içerisine ?
 
Adli Müşavirlik Çalışanı: Flu olarak gözükenler boş zaten. Şöyle. Tamamı böyle .. yaptığımız..gibi

HIFZI ÇUBUKLU: Ama bunları göndermenin bir anlamı var mı ya ? he

Adli Müşavirlik Çalışanı 2: Yok komutanım

HIFZI ÇUBUKLU: Bence bunların hiçbirini göndermeyelim. Bunların hepsi savcının soruşturma tutanakları …

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi benim naçizane fikrim komutanım ben çok fazla kendisi ile görüştüğüm kapsam dışına çıkmak istemedim. Neden çünkü hani şu imajı yaratmak istiyorum.Yani ben çekincem olanları bıraktım.Kendime kalanını bunları da bilmesinde bir şey yok. Klasik otopsi tutanağı yani. Zaten soruşturma dosyalarında ya iddianame düzenlendi ya..

HIFZI ÇUBUKLU: Hımm

Adli Müşavirlik Çalışanı: Takipsizlik kararı verildi. Kamuya açıldı yani bunlar. Savcılık açısından bir sıkıntı oluşturmuyor.

HIFZI ÇUBUKLU: Savcılık açısından oluşturuyor oluşturmuyor meselesi değil de. Evren önemli olan sizden kıl kopartma meselesi yani bunlarla bunun ne alakası var.. Bilmiyorum he ne diyorsunuz?
 
Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım kişisel şeyi çok mu? fotoğrafı bilmem ne dışında bir şeyi var mı?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi hepsini göreceksiniz. İnternette daha çok. 

HIFZI ÇUBUKLU: Burada hep böylemi gidiyor? Burada bilgi notu filan var mı? 

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır.
 
Hıfzı ÇUBUKLU: Öyle değilse geç . Yani hep böyle gidiyorsa yani geç. Hep böyle uğraşma geç. 

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bakalım. Ortak akıl oluşabilsin. 

Hıfzı ÇUBUKLU: Onu geç sıfırlara girme istersen. Hayır sıfırlara girme zaten. 

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ölü muayene tutanağı.
 
Adli Müşavirlik Çalışanı: Ya şimdi bu adamlar da savcılar da teknik bilgiden yoksun. Polis ne derse öyle zannedecek. O raporun içerisine bence çok sayıda boş içerikli dosya bulunduğunu raporun içerine yazarsanız yarın bir gün polis ona şey diye rapor ederse…Acaba bunların hepsinin içini boşaltmışlar falan diye rapor ederse yanlış anlaşılmayla bir daha dönmesin. Neden bunların içi boş diye. Raporda bir cümle geçmesinde fayda var bence. 

Evren: Onu veri kurtarma yapan şeye yazdırırız.
 
HIFZI ÇUBUKLU: O ne ? 

Olcay : Bu bir şey sadece yansının kendisi.. 

HIFZI ÇUBUKLU: Devamı yok mu böyle.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şuradan slaytlara geçebilirsiniz komutanım. Yan taraftan

HIFZI ÇUBUKLU: Geç bakalım.
 
HIFZI ÇUBUKLU: o ne ? 

Olcay : Bu bir şey sadece yansının kendisi.. 

HIFZI ÇUBUKLU: Yok mu böyle.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şuradan slaytlara geçebilirsiniz komutanım. Yan taraftan

HIFZI ÇUBUKLU: Geç bakalım.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Kaydederken mi bir sıkıntı oldu acaba. Bunların hiçbiri yoktu dün. 

HIFZI ÇUBUKLU: Bunlar şey ya. Doküman bunlar. Havelsan'ın . Bunu da şey yap. Bunlar şey yani Havelsan'ın.Tabii yani Havelsan'a yaptırıldı. Bunlar şey yani. BUNLAR GİTMEMESİ GEREKEN ŞEYLER !!! Ayrılmamış. Atlanmış demek ki.Bir daha bakmak lazım.