Amerikali Turk

Davutoğlu'ndan ABD'ye 'hayır'

  • December 04, 2009 9:27 AM
ABD’nin Türkiye'ye “Afganistan’daki asker sayınızı arttırın, askerlerinize koyduğunuz terörle mücadeleye aktif olarak katılamaz kısıtlamalarını kaldırın” çağrısına Dışişleri Bakanı Davutoğlu Brüksel'de yanıt verdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Brüksel'de İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye verdiği demeçte Afganistan konusuna değindi.

 

Davutoğlu'nun Afganistan konusunda, "Türkiye'nin Afganistan'da az sayıda asker bulundurduğuna" ilişkin eleştirileri reddettiğine işaret edildi. Davutoğlu'nun bu konuda BBC'ye verdiği demeçte şunları söylediği kaydedildi:

 

"Türkiye,  tüm dünyada, askeri anlamda barış çabalarına en büyük katkı sağlayan ülkelerden biri."

 

Türkiye'nin, NATO'nun Afganistan'daki operasyonu çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığını geçen ay bir yıllığına yeniden devraldığı anımsatılan haberde, Türkiye'nin ayrıca Afganistan'da yeniden yapılanma için geçen 5 yılda 200 milyon dolar harcadığı, 50 okul ve hastane inşa ettiği belirtildi.

 

Davutoğlu'nun, Afganistan'da kapsamlı askeri, siyasi ve sosyal stratejiye ihtiyaç olduğunu belirterek, "Yabancı birlikler terimini kullanmamalıyız. Bizler uluslararası toplum olarak orada, Afgan halkına yardım etmek için bulunuyoruz" dediği kaydedildi.

 

Davutoğlu, İsviçre'nin minare yasağının "tehlike çanlarını çaldırdığını" söyleyerek, "İslam korkusunda bir artış var. Küresel dünyada, her yerde birlikte yaşayacağız dolayısıyla her yerde yeni bir hoşgörü ruhuna ihtiyacımız var" dedi.

 

Jonny Dymond imzalı haberde, "Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'bölgesel güç' ibaresini kullanmayabilir, ama herkes ülkesinin Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkasya'daki etkisini tanımlayabilir" yorumu yapıldı.

 

Bazılarının biraz ileri giderek bu politikayı "neo-Osmanlı" olarak niteleyebildiği, ancak Davutoğlu'nun böyle bir etiketi kabul etmediği belirtilen haberde, "Davutoğlu'nun Brüksel'de devam eden NATO Dışişleri Bakanları toplantısındaki kaygılarının, Batılı müttefiklerinin güvenlik inşasında Türkiye'nin ne kadar kritik bir ülke olduğunun göstergesidir" denildi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Türkiye'nin yeni bölgesel vizyonunu "komşularla sıfır problem" olarak tanımladığı kaydedilen haberde, Türkiye'nin özellikle İran, Irak ve Suriye ile ilişkilerinin on yıl öncesine göre çok geliştiği vurgulandı.

 

Haberde, "Türkiye'nin ayrıca, Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesine uzandığı ve birçok sorunda kendisini arabulucu olarak sunduğu" yorumu yapıldı.

 

Türkiye'ye yönelik, İsrail, İran ve Sudan'la ilişkileri dolayısıyla eleştirilerin arttığına da dikkati çekilen haberde, Davutoğlu'nun bu eleştirileri kabul etmediği vurgulandı.

 

Geçen sene bu zamanlar Davutoğlu'nun, "Türkiye'nin Suriye ve İsrail'le bir uzlaşma için çalıştığını" söylediği anımsatılan haberde, ancak İsrail'in Ocak ayındaki Gazze saldırısının ardından bu durumun değiştiği kaydedildi.

 

Davutoğlu'nun İran konusunda ise, "Müzakerenin yüzde 60'ı psikolojik, yüzde 20'si metodolojik, yüzde 20'si ise substantiftir. Eğer müzakerelerde ortak bir güven yoksa, asıl mesele daha az önemli olur" dediği kaydedildi.

 

Davutoğlu'nun, İsviçre'nin minare yasağının "tehlike çanlarını çaldırdığını" söyleyerek, "İslam korkusunda bir artış var. Kendi toplumumuza ait değillermiş gibi "başkası" kavramı var. Bu bugün Müslümanlara, yarın Yahudilere, öbür gün siyahlara ve öbür gün Afrikalılara olabilir. Bu küresel dünyada, her yerde birlikte yaşayacağız dolayısıyla her yerde yeni bir hoşgörü ruhuna ihtiyacımız var" dediği belirtildi.

 

"TÜRKİYE AB İÇİN BİR YÜK DEĞİL, DEĞER OLACAKTIR"
BBC muhabirinin "AB üyeliğinin Türk hükümetinin hala önceliği olup olmadığı" sorusu üzerine ise Davutoğlu'nun "Biz AB üyesi olmak istiyoruz. Ben akademisyenim. İstatistikler bir şeyler söyler. AB ile müzakerelere başlayan her ülke, AB üyesi olmak istemeyen Norveç dışında, AB üyesi olmuştur" dediği kaydedildi.

 

Davutoğlu'nun, entelektüellerin ve liderlerin, Türkiye'nin üyeliğinin AB için stratejik bir değer olduğunun farkına vardığını kaydettiği belirtilerek, "AB'nin önünde iki yol var. Ya AB, dinamik bir ekonomi ve küresel çok kültürlü çevresiyle, küresel bir güç olacak ya da daha az dinamik bir ekonomi ve içe bakan bir kültürle kıtasal bir güç olacak. Bunlar önündeki iki seçenek" sözlerine yer verildi. 

 

DAVUTOĞLU'NU ŞAŞIRTAN SORU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu, belki de en fazla Türkiye'nin oldukça uzağındaki Yeni Zelanda'nın Dışişleri Bakanı Murray McCully'nin sorusu şaşırttı.

 

NATO toplantısında Türkiye'den görüşme talebinde bulununca McCully'nin ne isteyebileceğini tahmin etmeye çalışan Türk diplomatlarını, Yeni Zelandalı bakanın Davutoğlu'na "Son günlerde hangi gazeteyi açsam Türkiye'nin aktif dış politikasını görüyorum, bu nasıl oluyor" şeklindeki sorusu rahatlattı.

 

"Türkiye bölgesinde çok parladı. Sizi ilgiyle takip ediyorum" diyen McCully, daha ayrıntılı bilgi alabilmek ve ikili işbirliğini ilerletmek için Davutoğlu'nu en yakın zamanda ülkesine davet etti.

 

Mcully ve Davutoğlu, gelecek aylarda yapılması beklenen ziyarette iki ülke ilişkilerini ilerletmeye yönelik "5 yıllık eylem planı" hazırlanması ve bazı işbirliği anlaşmaları imzalanması konusunda mutabık kaldı. (AA)