Amerikali Turk

Meksika'dan vize jesti

  • December 12, 2009 1:17 AM
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meksika’nın Türk işadamlarına uzun süreli, çok girişli vize verme konusunda işlemleri kolaylaştırma sözü verdiğini açıkladı.

Meksika’ya yaptığı resmi ziyaretten dönüşünde uçakta değerlendirmeler yapan Başbakan Erdoğan, Meksika ile Türkiye’nin pek çok ortak yönleri bulunduğunu belirterek, “Meksika, şu anda dünya ekonomisi içerisinde 13’üncü sırada. Biz 17’nci sıradayız ve ekonomik ilişkilerde birbirine yakın iki ülke olmamız hasebiyle uluslararası kurumlarda da beraberiz. Bunun yanında, G-20 ve OECD’de beraberiz” dedi. Vize dışında bazı konuların da konuşulduğunu söyleyen Erdoğan, şunları dile getirdi:
90 milyar dolarlık iş

Arkadaşlarımız tarafından bazı sıkıntılar olduğu söyleniyordu. Örneğin vize gibi ve ilk etapta iş adamlarına, 5-10 yıllık çok girişli vize verilmesi konusunda konuşutuk, bunun sözü de verildi. Bu kapının açılışıyla iş adamlarımızın gidiş gelişleri çok daha farklı olacak.

Özellikle serbest ticaret anlaşmasından kaynaklanan sıkıntılar da vardı. Bunu da gidermeye yönelik talepleri ilettim. Yatırımların teşviki anlaşması noktasında konuları paylaştım.

Çifte vergilendirmenin önlenmesi noktasında sıkıntı vardı. Bunu bizzat parlamentoyla paylaşmak suretiyle ‘aşmaya yardımcı oluruz’ dedik.

Meksika’nın ileri gelen iş adamlarıyla da bir arada olduk. Cumhurbaşkanı sayın Calderon’u da Türkiye’ye davet ettik. Beraberinde işadamlarını da getirmesini istedik. Gelirlerse Türkiye’de de Türk Meksika işadamları zirvesi yapmış oluruz,  90 milyar dolarlık alt yapı yatırımından bahsettiler ki bu önemli bir fırsat olabilir.