Amerikali Turk

Soykırımın kanıtı yok!

  • December 14, 2009 2:17 AM
Diplomat Karaer, “Tarih Türklerin bir etnik grubu yok etmeye çalıştığını kanıtlamıyor. Onlar bir azınlığın ülkelerinden parça koparmasını engellemeye çalışıyordu” diyor

ABD’li emekli diplomat Arma Jane Karaer, Ermenilerin Türkiye’den toprak talebine dayanak sağlamak amacıyla soykırım tasarısını Kongre’den geçirmeye çalıştığını, ancak soykırım iddiasını destekleyen kanıtlar bulunmadığını söyledi.
Ermeni Asbarez gazetesinin haberine göre  ABD’li eski diplomat Charles Stuart Kennedy’ye şunları anlattı:  “Girişimi (Ermeni tasarısı) onaylamayan Kongre üyeleriyle temas kurduk. Onlara tasarının neden geçmemesi gerektiğine ilişkin notlar hazırladım. Eskiden, ‘Biz sizin için önemli ülkeyiz, ne yapın edin tasarıyı geçirmeyin’ diyerek kenarda bekleyen Türkler de artık Kongre’deki durumu anlamış, lobi şirketiyle anlaşmıştı. Yahudilerden de destek aldık” dedi. Karaer, “Tezimize göre, evet o dönemde korkunç şeyler yaşanmıştı ama soykırım olmamıştı. Tarih Türklerin bir etnik grubu yok etmeye çalıştığını kanıtlamıyor. Onlar bir azınlığın daha ülkelerinden parça koparmasını engellemeye uğraşıyordu. Doğuda çok insan ölmüştü, ama Batı’da isyana katılmayan Ermenilere dokunulmamıştı.”

NE DEDİ?
Toprak isteyecekler
“Başkan Yardımcısı’nın danışmanı, patronumu ve beni çağırdı, soykırım tasarısının neden önemli olduğunu sordu. Bir sonraki aşamada Ermenilerin Türkiye’den toprak isteyeceğini söyledim. Ama Türklerin bunu kabul etmesi mümkün değildi. Bizim ise onlara NATO’da ve diğer konularda ihtiyacımız vardı.”

Türkler kurtarmış
“Türkiye masasında çalışırken ABD’deki Ermeni gazetelerinde 1915 olaylarından kurtulmuş insanlarla yapılmış söyleşileri okurdum. O insanlar o zamanlar çocukmuş. Peki nasıl kurtulmuşlar? Hemen hemen tamamına Türk aileleri sahip çıkmış.”