Amerikali Turk

Türkiye`de Eylem Günü

  • December 17, 2009 11:17 AM
TCDD çalışanları 16 arkadaşlarının açığa alınmasını protesto etti. Demiryollarında hayat dün durdu..Özlük hakları için Ankara’da kamp kuran TEKEL işçileri de soğuk havaya meydan okudu

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı TUS ve KESK’e bağlı BTS’ye üye sendikalı demiryolu çalışanları, 25 Kasım’daki iş bırakma eyleminin ardından 16 demiryolu çalışanının açığa alınması üzerine yeniden iş bırakma eylemi yaptı. Türkiye’nin birçok yerinde trenler hareket etmezken, eylemlere yaklaşık 10 bin çalışanın katıldığı dile getirildi.

Bazı yerlerde ise, makinistleri eyleme katılan trenler TCDD’nin diğer görevlilerince sefere çıkarıldı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 16 çalışanın, haklarındaki inceleme bitmeden göreve dönmeyeceğini söylerken, trenlerin makinist olmadan hareket ettiği iddialarını yalanladı.

TUS Genel Başkanı Nazmi Gürel ise “Yaptıkları  seyrüsefer emniyetini riske sokuyor. Haydarpaşa’da 25 yıl önce görevinden ayrılmış, şu anda servis müdürü olarak görev yapan bir kişiye treni verdiklerini tespit ettik” diye konuştu.

BTS İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Hasan Bektaş da, “Ankara Ekspresi Haydarpaşa’dan makinist yerine gar müdür yardımcısı tarafından hareket ettirildi. Normalde 2 makinist gerekir” dedi. Bu arada dünkü grevin ardından 30 kişinin daha görevden geçici olarak el çektirildiği öne sürüldü. BTS Genel Başkanı Yunus Akıl ise eylemi, yolcuların daha fazla mağdur olmaması için gece yarısı sona erdirdiklerini açıkladı.