Amerikali Turk

Erdoğan: "Türkiye'de Darbe Dönemi Kapandı"

  • February 03, 2010 9:37 AM
Başbakan Erdoğan, “darbe planları” konusuna değinirken “Türkiye’de darbe dönemi kapanmıştır” şeklinde konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “darbe planları” konusuna değinirken “Türkiye’de darbe dönemi kapanmıştır” ifadesini kullandı. “Darbe planı mıdır, değil midir ? Bu, gayet tabii tartışma konusu olan bir şey”diyen Erdoğan, “ Biz bu görüntülere baktığımızda, bu değerlendirmelere baktığımızda, bu izlenimleri gerçekten alıyoruz. Konu ile ilgili olarak da zaten yargı süreci devam ediyor. Yargı bunun gerekli değerlendirmelerini yapacaktır. Nihai kararı verecektir. Temmeniz odur ki böyle bir yanlış yapılmamış olsun” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Uluslar arası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nda (USAK) verdiği konferans ve bunun ardından soruları yanıtlaren, “darbe planları” konusuna değindi. Demokratikleşme öneminin altını çizdiği konferans sırasında Erdoğan, “çeteler”le mücadele başlatıldığını belirtti. “Çeteler” konusunun özgürce tartışılmasının taşıdığı büyük öneme vurgu yapan Erdoğan, “Türkiye’de darbeler dönemi kapanmıştır” dedi.

Konferansın sonunda “Darbeler dönemi kapanmıştır dediniz ama darbe planları ortaya çıkıyor” yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Erdoğan, şu karşılığını verdi:

“Tabii aslında darbe planları noktasında bir şeyler biraz eskiye dayanıyor. Darbe planı mıdır, değil midir ? Bu gayet tabii tartışma konusu olan bir şey. Biz bu görüntülere baktığımızda, bu değerlendirmelere baktığımızda, bu izlenimleri gerçekten alıyoruz. Ve konu ile ilgili olarak da zaten yargı süreci devam ediyor. Yargı bunun gerekli değerlendirmelerini yapacaktır. Nihai kararı verecektir. Temmeniz odur ki böyle bir yanlış yapılmamış olsun. Yani Türkiye’de artık bazı şeyler üzerinde durmanın çok çok yanlış olduğu ortada.”
Muhalefet tutumuna da değinen Erdoğan, “bunlara bulaşmış olanlara avukatlık yaptığını ifade eden bir siyaset varsa, Milletvekillerinin onlara avukat olmak üzere onların avukatların yanında yer almaya sevkeden bir siyaset anlayışı varsa, düşündürücüdür” diye konuştu