Amerikali Turk

EMASYA Kalktı.."Yenisine Gerek Yok"

  • February 05, 2010 12:36 PM

GATA'daki olay için Org Başbuğ: Keşke yaşanmasaydı, savunamayız... EMASYA'nın kaldırıldığını belirten Atalay, "Yeni bir düzenlemeye gerek yok" dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, EMASYA Protokolü’nün kaldırılmasının ardından yerine yeni bir düzenleme yapılmayacağını söyledi.

Öte yandan GATA’nın başörtüsü yasağıyla ilgili tartışma da gündemdeki yerini koruyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, yaşananlar ile ilgili olarak "keşke yaşanmasaydı" şeklinde konuştu.

EMASYA
EMASYA Protokolü kaldırılacak mı kaldırılmayacak mı? tartışmaları uzun süre devam etti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, EMASYA Protokolü’nün kaldırıldığını açıklamasıyla tartışma sona erdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, EMASYA Protokolünü, "Türkiye’nin şu anda geldiği demokratik yapıyla zaten pek bağdaşmayan bir protokoldü" diye yorumladı.

Bu kez de EMASYA’nın yerine gelebilecek bir düzenlemenin söz konusu olup olmadığı gündeme geldi. Buna da cevap İçişleri Bakanı Beşir Atalay’dan geldi:

"Biliyorsunuz sadece terör veya belli toplumsal hareketler olduğunda valilerimizin izleyeceği yolu, güvenlik güçlerinden nasıl, hangi durumda yardım isteyeceği gibi konuları düzenleyen protokoldü. Zaten o konuya açıp bakılırsa ilgili kanunda çok açık düzenliyor. Ben dün (04.02.2010) de ifade ettim. Genelkurmay Başkanımızla görüştük çalıştık o konuları. Yeni bir düzenlemeye de gerek yok. O kanununun mevcut mevzuatın hükümleri gayet açık ve yeterli"

GATA
Bir diğer gündem maddesi ise Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın GATA’ya hasta ziyaretine gidemeyişi. Bu gelişimeyle de Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bir gazeteye yaptığı açıklamada "Keşke bu olay yaşanmasaydı. İnsani boyuttan bakarsak bugün savunmamız mümkün değil" cevabını veriyordu.

Başbuğ’un bu sözlerine Ak Parti yöneticilerinden Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik cevap verdi:

"Elbette memnuniyet verici. Netice itibariyle olmuş, bitmiş bir şeyi geri getirmek mümkün değil ama bundan nedamet duyulması, bunun olmamasını temenni etmek iyi bir gelişmedir. Hem demokrasimiz açısından hem insan hakları açısından iyi bir gelişmedir. Doğrusunu isterseniz bunu çok olumlu buluyorum.’’