Amerikali Turk

Erdoğan Sarkozy ile görüşüyor

  • April 07, 2010 9:28 AM
Resmi ziyaret için Paris'te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü.

Resmi ziyaret için Paris'te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesi sona erdi.

 

Yaklaşık bir saat öngörülen görüşme, 1 saat 45 dakikaya uzadı.

 

Görüşmenin ardından Sarkozy, Erdoğan'ı merdivenlere kadar gelerek uğurladı. İki liderin çok sıcak bir şekilde birbirlerine veda ettiği gözlendi.

 

Saraydaki görüşmenin ardından iki lider basına açıklama yapmadı.

 

İki liderin, çalışma yemeği formatında yaptığı görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Fransız muhatapları Bernard Kouchner ve Pierre Lelouche da katıldı.
Bu arada Başbakan Erdoğan kaldığı otelde Fransız medyasıyla sabah kahvaltısında bir araya gelerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

ERDOĞAN: "İSRAİL, BARIŞIN BAŞ TEHDİDİ"
Resmi ziyareti dolayısıyla Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile çalışma yemeğinde bir araya gelmeden önce birkaç gazeteciyle sohbet toplantısı yapan Erdoğan, "Bölgesel barış için baş tehdit İsrail'dir. Bir ülke Filistin'de Gazze'de orantısız güce başvuruyorsa, fosfor bombaları kullanıyorsa 'bravo' demeyiz. Nasıl böyle davrandığını sorarız. (Gazze'de) bin 500 kişinin öldüğü bir saldırı var ve ortaya sürülen gerekçeleri de yalan" ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, BM'nin Güney Afrikalı hakim Richard Goldstone'dan Gazze'deki İsrail saldırılarından sonra hazırlamasını istediği rapora atıfta bulunarak, "Goldstone raporu da açık" dedi.

 

Gazze'deki durumu eleştirmesine karşılık İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın yaptığı yorumlar hakkında Erdoğan, "Böyle bir yaklaşıma Müslüman olduğumuz için sahip değiliz. Yaklaşımımız insani" diye konuştu.

 

Lieberman, İsrail'in Ynet haber sitesine yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ın yavaş yavaş (Libya lideri Muammer) Kaddafi veya (Venezüela Devlet Başkanı) Hugo Chavez'e dönüştüğüne inandığını" ifade etmişti.

 

Erdoğan ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkması konusunda, "Umutsuzluğa kapılmıyorum. Sarkozy'nin yaklaşımını gözden geçirebileceğini düşünüyorum" dedi.

 

Erdoğan, "Türkiye'nin bazı AB'ye üye ülkelerden, Kopenhag ve Maastricht olsun çok daha fazla kriteri yerine getirdiğini" belirtti.

 

Erdoğan, İran'ın nükleer programının askeri hedefleri konusunda da, "Bugüne dek Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun kesinliklerden değil, olasılıklardan bahsettiğini söyleyerek, olasılıklara dayanarak bir ülkenin suçlanmasının söz konusu olmadığını ifade etti.