Amerikali Turk

Sezen Aksu ABD'de İlkleri Gerçekleştirdi

  • April 08, 2010 5:40 PM
ABD’den Sezen Aksu fırtınası geçti. Minik Serçe’nin ABD konser serisi, New Jersey eyaletinin Newark kentinde Performing Arts Center'daki "Prudential Hall" salonunda verdiği konserle son buldu.

Can Kamiloğlu Bildiriyor- ABD’den Sezen Aksu fırtınası geçti. Minik Serçe’nin ABD konser serisi, New Jersey eyaletinin Newark kentinde Performing Arts Center'daki "Prudential Hall" salonunda verdiği konserle son buldu. ABD'de İngilizce yayın yapan Türk dergisi "TurkofAmerica" ile "GNL Entertainment" tarafından organize edilen, Washington merkezli Türk Kültür Vakfı'nın(Turkish Cultural Foundation) sponsorluğuyla, üç ayrı eyalet ve üç ayrı şehirde gerçekleştirdiği konserlerdeki performansıyla hayranları ve Amerikan medyasından büyük övgüler alan Sezen Aksu bu konserler serisinde bir çok ilklere de imza attı.

-ABD’DE TÜRKLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞEN EN BÜYÜK ORGANİZASYON-

Konserleri organize eden Turk of America Dergisinin ortağı Cemil Özyurt, Sezen Aksu ABD konserlerinde bir çok ilklere imza atıldığını belirterek, “Bu konser serisi bütçesi açısından bugüne dek ABD'de Türkler tarafından gerçekleştirilen en büyük konser organizasyonu olma özelliğine sahip. Devlet desteği olmaksızın gerçekleştirilen, tamamı organizatörler ve sponsorlar tarafından finanse edilen bir konser serisi” dedi.
Özyurt, Dünyanın en prestijli salonlarından Carnegie Hall'de gerçekleştirilen konser için Sezen Aksu ekibinin ifadesinin, "bugüne dek böyle bir konser görmedikleri" şeklinde olduğunu belirterek, “Konser üç mekanda toplam yüzde 90 doluluk oranı ile izleyici rekoruna da sahip. Üç konseri yaklaşık 6 bine yakın kişi izledi. Birbirine komşu iki eyalette birer gün arayla yapılan ve bu kadar seyirci kitlesine ulaşan başka bir konser olmadı. Konser Fahir Atakoglu'nun ve Sezen Aksu'nun ikinci Carnegie Hall konseri özelliğine de sahip. Ancak Sezen Aksu daha önce Carnegie Hall'de misafir sanatçı olarak yer almış. Fahir Atakoğlu da iki yıl önce Sertab Erener ile birlikte sahne almıştı” diye konuştu.

-İLK KEZ BİR FORTUNE 500 ŞİRKETİ TÜRK ETKİNLİĞİNE SPONSOR OLDU-

Konserlerin sponsor desteği açısından da bir ayrıcalığa sahip olduğunu belirten Özyurt, “Delta Airlines gibi Fortune 500 şirketi ilk kez ABD'de bir Türk uçuş sponsor olarak katkı sağladı. Maryland konseri bugüne dek Washington ve civarında Türkler tarafından gerçekleştirilen konser organizasyonlarında en fazla biletli seyirci toplamayı başaran etkinlik olarak gerçekleşti” dedi.

ANKA