Amerikali Turk

Polonya ağlıyor

  • April 12, 2010 9:06 AM
Rusya'da cumartesi günü meydana gelen uçak kazasında Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşi ile devlet erkanının bulunduğu uçağın düşmesinin ardından Polonyalılar yasta.

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin bulunduğu uçağın pilotları ile kule arasında geçen konuşmaların, uçak kazasının teknik bir sorundan kaynaklanmış olabileceği tezini hesaptan çıkardığı bildirildi.

 

Rusya televizyonunda yayımlanan görüntülere göre, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşen Rus soruşturma komisyonu şefi Alexandre Bastrykine, "Bir bobini deşifre ettik, elde ettiğimiz kayıt, uçakla ilgili teknik sorun bulunmadığını doğruluyor" dedi.

 

Bastrykine, pilota hava koşulları konusunda bilgi verildiğini, ancak buna rağmen pilotun iniş kararı aldığını belirtti ve soruşturmacıların Polonyalı uzmanlarla birlikte çalıştığını söyledi.

 

UYARILARI DİKKATE ALMADI

 

Rus Hava Kuvvetleri, Polonya Devlet Başkanı Kaczynski dahil 96 kişinin öldüğü kazada Rus kulesinin, pilotu “Çok alçaldınız, yatay uçuşa geçin” diye uyardığını, başka alana yönlendirdiğini açıkladı. Pilot ise, başkanı törene yetiştirmek için inişte ısrar etti.

 

BAŞKAN MI ISRAR ETTİ?

 

Bu arada, Polonya Devlet Başkanı Kaczynski’nin, 2008’deki Gürcistan savaşında pilotun “riskli” uyarısına rağmen, bölgeye iniş için ısrar ettiği ortaya çıktı. Bu da “Pilotun siste iniş ısrarının nedeni acaba yine Başkan’ın emri mi?” diye şüphe uyandırdı.

 

Kule ‘Nyet’* dedi, pilot inmekte ısrar etti

 

Polonya’nın devlet zirvesini çökerten kazanın arkasındaki “sis” yavaş yavaş dağılıyor. Uzmanlar kara kutuların üzerinde çalışmalarını tamamlamadı fakat, Ruslara göre kaza nedeni şimdiden belli: Pilot hatası... Kulenin “Hayır (Nyet), inmeyin” ikazına rağmen, yoğun siste inmeye çalışan pilotların ısrarı, Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve yanındakileri ölüme götürmüş. Kaczynski’nin 2008’deki Rusya-Gürcistan savaşı sırasında gittiği Gürcistan’da ‘tehlikeli’ uyarısına rağmen alana inmekte ısrar ettiği biliniyor

 

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski’yle birlikte Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ve milletvekilleri dahil 96 kişinin can verdiği Rusya’daki uçak kazasının nedenini belirlemek üzere Rus ve Polonyalı uzmanlar kata kutular üzerinde çalışıyor.

 

Ancak Ruslara göre kaza nedeni şimdiden belli: Pilotaj hatası. Kulenin “Hayır (Nyet), inmeyin” ikazına rağmen yoğun siste inmeye çalışan pilotlar kusurlu.

 

MOSKOVA’YA YÖNLENDİRİLDİ

 

Olayla ilgili başkanlığını Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in yaptığı bir soruşturma komisyonu kuran Rus yetkililer, kazanın pilotaj hatası olduğu konusunda ısrarlı. Rusya’nın batısındaki Smolensk havaalanına inmeye çalışan Polonyalı pilotlara, kule görevlileri, “Çok alçaldınız, yatay uçuşa geçin” uyarısında bulundu ve başkent Moskova’ya doğru yönlendirmeye çalıştı.
Ancak pilotlar saat 10.00’da başlayacak ve yaklaşık 1 saatlik bir zaman kalan törene, Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve heyetini yetiştirmek için ısrarla inmek istedi.

 

UÇAK, PİST ETRAFINDA 4. TURDA DÜŞMÜŞ

 

Polonyalı pilot Tomasz Szulc, Kaczynski’nin 2008 yılı Ağustos ayında da Rusya ile savaş sırasında tehlikeli olmasına rağmen uçağın Gürcistan’a inmesinde ısrar ettiği açıkladı. Szulc, Kaczynski’nin başka bir ülkeye inmek istemediğini açıklarken, önceki günkü kazada da pilota inmek için ısrar etmiş olabileceği imasında bulundu.
Rus yetkililer, yoğun sis nedeniyle piste inemeyen pilotların havaalanı etrafında 3 kez tam tur attığını ve dördüncü turu attığı sırada ormanlık alana düştüğünü belirttiler.

 

PİLOTLARIN UÇUŞ SAATİ

 

Öte yandan, Rusya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan General Alexander Alysohin, kulenin pilotları, çok alçaktan uçtuğu konusunda uyardığını açıkladı. Polonya televizyonu TV24, her iki pilotun da çok deneyimli olduğunu belirtti. TV24’ün haberine göre, 1997 yılından bu yana yolcu uçaklarında görev yapan birinci pilot 36 yaşındaki Arkadiusz Protasiuk, toplam 1939 saat uçuş yapmış. Yine aynı yaştaki ikinci pilot Karol Grzywa’nın ise  toplam 3521 uçuş saati bulunuyor.

 

POLONYA YASTA

 

Kaczynski’nin ölümü, Polonya’da şok etkisi yarattı. Herkes dün bu yası tuttu.

 

Kaczynski'nin naaşını taşıyan askeri uçak dün Polonya'nın başkenti Varşova'ya geldi.

 

Kaczynski'nin naaşını taşıyan uçak, Varşova'daki askeri havaalanında Polonya Devlet Başkanı Vekili Bronislav Komorovski, Başbakan Donald Tusk ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

 

Polonyalılar kiliselere akın etti. Yas ilan edilen ülkede sirenler çaldı ve ölenler için iki dakikalık saygı duruşunda duruldu. Dün öğle saatlerinde Devlet Başkanı Kaczynski ve eşi Maria’nın naaşını taşıyan uçak, başkent Varşova’daki askeri havaalanında, Polonya Devlet Başkanı Vekili Bronislav Komorovski, Başbakan Donald Tusk ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

 

Askeri havaalanında yapılan kısa dini törenden sonra naaş, halkın ziyareti için Devlet Başkanlığı Sarayı’na götürüldü.

 

Kazada ölen diğer 94 kurbanın cenazeleri Rusya’nın başkenti Moskova’ya gönderildi.

 

PUTİN: BU BİZİM DE ACIMIZ

 

Defalarca başsağlığı dileyen ve iki kez bölgeye giden Rusya Başbakanı Putin, “Bu bizim de  trajedimiz. Acınızı hissediyoruz” diyerek, Polonyalılara mesaj gönderdi. Kaza yerine çelenk koyan Putin, Rusya’da da bir günlük yas ilan etti.

 

Lech Kaczynski ve karısı Maria’nın cenazeleri Polonya’nın başkenti Varşova’da devlet töreni ile karşılandı. Törende çiftin kızı Marta gözyaşlarına boğuldu. Yine yanında Kaczynski’nin ikizi amcası Jaroslaw Kaczynski de bulundu. Törende Frederick F. Chopin’in cenaze marşı çalındı.

 

İKİZİ ANNESİNE SÖYLEYEMEDİ

 

Bir süre önce Polonya’da özel bir klinikte hasta annesi 84 yaşındaki Jadwiga Kaczynski’yi ziyaret eden Lech Kaczynski’nin ikiz kardeşi eski Başbakan Jaroslaw Kaczynski, Rusya’daki uçak kazasında hayatını kaybeden kardeşinin ölümünü henüz annesine söylemedi. Kaczynski kardeşlerin anneleriyle olan sıkı bağları Polonya’dan hep fıkralara konu olmuştu. Polonya’da Kaczka’dan gelen soyadları ‘ördek’ anlamına geldiği için Kaczynski kardeşler “ördek kardeşler” olarak anılmıştı. Jaroslaw’dan 40 dakika sonra dünyaya gelen Lech, önümüzdeki ekim ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimini büyük ihtimalle kaybedecekti. İki kardeş bir dönem devletin zirvesindeki iki önemli görevi paralel yürütmüştü. Bekâr olan Jaroslaw Kaczynski, başbakanlığı döneminde elbiselerine yapışan kedi tüyleri sayesinde Devlet Başkanı Kaczynski ile ayırt ediliyordu.

 

ERDOĞAN KONUYU ABDULLAH GÜL İLE DEĞERLENDİRECEK

 

‘Cenazeye ben ya da Cumhurbaşkanı katılır’

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Polonya Devlet Başkanı’nın hayatını kaybettiği kaza ile ilgili olarak, ‘Temenni ediyorum ki, bu biz kazadır’ şeklindeki sözleri hatırlatılarak, “Bu konuda size ulaşan bir bilgi mi var” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: “Tarihten bu yana bu tür olumsuz şeyler oluyor. Ve on yıllar sonra bunların çok farklı raporları ortaya çıkıyor. Kaldı ki, bu konuyu Sayın Putin ‘bizzat ben takip edeceğim’ diyor ve kendileri takip ediyor. Karakutu vesaire incelendikten sonra işin gerçeği ortaya çıkacak. Bu ifade ettiğim olumsuzlukların olmasını istemiyoruz. Bunlar ayrı bir felakettir.” Cenazeye katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya da Erdoğan “Yakından görüştüğümüz tanıştığımız biz meslektaşımız ve Türkiye’ye karşı çok olumlu yaklaşımları olan siyasetçi idi. İkiz kardeşini de iyi tanırım. Gerçekten çok farklı altyapıları olan sevilen isimler. Yanında kendisi ile bulunan mesai arkadaşları, Polonya için önemli isimler. Cenaze törenine katılma konusunu sayın Cumhurbaşkanımızla değerlendirip, hangimizin şartları uygun olursa katılmaya karar vereceğiz” dedi.

 

"ÜST DÜZEY ASKERİ YETKİLİLERİN SEYAHAT KURALLARI GÖZDEN GEÇİRİLECEK''
Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'nin bir uçak kazasında hayatını kaybetmesinin ardından devlet başkan vekili görevini yürüten Polonya Meclis Başkanı Bronislav Komorovski, üst düzey askeri yetkililerin seyahatlerine ilişkin kuralların gözden geçirileceğini söyledi.

 

Komorovski basına yaptığı açıklamada ''Yeni Ulusal Güvenlik Bürosu şefine vereceğim ilk görev, üst düzey askeri yetkililerin yaptıkları seyahatlere ilişkin kuralların gözden geçirilmesi olacak'' dedi.

 

Rusya'da meydana gelen uçak kazasında Devlet Başkanı Kaczynski'nin yanı sıra aralarında genelkurmay başkanı, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları ile Ulusal Güvenlik Bürosu şefinin de bulunduğu 96 kişi hayatını kaybetti.