Amerikali Turk

Yumruk gerginliği

  • April 13, 2010 10:31 AM
Eski BDP lideri Ahmet Türk'e yapılan yumruklu saldırı tepkilere neden oldu. İstanbul Taksim'de yüzlerce kişi Ahmet Türk'e yumruklu saldırıyı kınamak için protesto düzenledi.


DİSK Genel-İş Genel Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Türk'e yapılan saldırı kınanarak, ''Bugün Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı, sorun çözülmezse yarın başka bir kişi yaşayacak ve sorun çözümsüzlüğe sürüklenecektir. Bu nedenle hükümetin Kürt sorunu konusunda bir an önce çözüm üreterek, toplumsal barışı sağlaması gerekmektedir'' denildi.

 

Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu açıklamasında da saldırı kınanarak, ''barış ve kardeşliği dinamitleyen bu provokatif saldırının üzerine gidilmesi ve sorumluların bir önce ortaya çıkarılması'' istendi.

 

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının Türkiye'deki linç kültürünün uzantısı olduğunu savundu. Şimşek, ''Her ne kadar münferit bir olay gibi gösterilmeye çalışılsa da bu saldırı 'öteki'ni kabul etmemekte ısrarlı olan tekçi ve gerici bir zihniyetin tahammülsüzlüğünün en açık örneğidir'' ifadelerini kullandı.

 

İnsan Hakları Derneğinden yapılan açıklama da ''Bu saldırıyı gerçekleştiren tetikçiyi, arkasındaki azmettiricileri ve gerekli güvenlik tedbirlerini almayıp, olaya seyirci kalan güvenlik güçlerini kınıyoruz. Hükümet bir an önce sorumluluklarını hatırlamalı ve gerekli tedbirleri almalıdır'' denildi.

HAKKARİ'DE TAŞLI SALDIRI
Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Samsun'da uğradığı saldırıyı protesto etmek isteyen grup, Cumhuriyet Caddesi'ndeki BDP İl binası önünde toplandı. Slogan atarak Bulvar Caddesi'ndeki Belediye binası önüne kadar yürüyen grup, burada yapılan basın açıklamasının ardından dağılmaya başladı. Bu sırada gruptan bazı kişiler, çevre güvenliğini sağlayan polise taşla saldırdı. Polis, gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Grup, ara sokaklara dağıldı. Bazı gazeteciler, biber gazından etkilendi. Olayların ardından esnaf iş yerini kapattı.

YÜKSEKOVA'DA DA EYLEMLER
Kapatılan DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e dün Samsun’da yapılan yumruklu saldırı Yüksekova’da kepenkler kapatılarak protesto edildi. Sabah saatlerinde fırın ve nöbetçi eczane dışında tüm işyerleri kepenklerini kapatırken, 50- 60 kişilik bir grup da Şemdinli yolu üzerinde toplanarak gösteri yaptı. Yola barikat kuran gruba polis dağılmaları uyarısında bulundu. Grubun taşla karşılık vermesi üzerine polisle göstericiler arasında gerginlik yaşandı. Polis göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı.

AYDIN'IN DİDİM İLÇESİNDE 13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Aydın'ın Didim ilçesinde, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yönelik yapılan saldırıyı protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenleyen gruba polis müdahale etti. Gözaltına alınan 13 kişi adliyeye sevk edildi. Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan yumruklu saldırıyı protesto etmek amacıyla izinsiz yürüyüş düzenleyen grup, BDP Didim ilçe binası önünde toplandı.

 

Buradan yürüyüşe geçen ve terör örgütü PKK lehine sloganlar atan gruba polis müdahale etti. Polislerden kaçan grup üyeleri, ilçe merkezindeki bir kahvehane ve iki araca taşlı saldırıda bulundu. Ara sokaklarda devam eden kovalamacanın ardından polis ekipleri, 13 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

KIŞANAK: ''TÜRKİYE'NİN BİRLİK VE BERABERLİĞİN,YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR''
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Samsun'da uğradığı saldırıyla ilgili, ''Samsun'daki bu saldırı, aynı zamanda tüm Türkiye'nin onuruna, birlik ve beraberliğine, kardeşlik duygularına yapılmış bir saldırıdır'' dedi.

 

Kışanak, Türk'e yönelik saldırıyı protesto etmek için BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde toplanan gruba hitaben yaptığı konuşmada, Ahmet Türk'ün sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

 

Kendilerinin o saldırganın kim olduğuyla, ne yaptığıyla hiç meşgul olmadıklarını ifade eden Kışanak, şöyle dedi:

 

''O saldırganı yaratan zihniyet bizim hedefimizdir. O zihniyeti bu ülkeden, insanlık camiasından söküp atmakta da kararlıyız. Bugün Türkiye'de yaşanan travmanın ve çarpık, bu ırkçı zihniyetin bu saldırgan zihniyetin arkasında böyle bir travma var. Türkiye'nin sağduyusuna, insanlarına seslenmek istiyorum: Samsun'daki bu saldırı, aynı zamanda tüm Türkiye'nin onuruna, birlik ve beraberliğine, kardeşlik duygularına yapılmış bir saldırıdır. Buna karşı çıkmak, tepki göstermek tüm Türkiye halkının görevdir. Onları da göreve çağırıyoruz. Gelin hep beraber bu görevi yerine getirelim. Kardeşçe yan yana yaşayalım, ayrılık tohumları ekmeyelim.

 

Her kim ki bu zihniyeti besliyor, koruyorsa, bunları teşvik ediyorsa, bu saldırının gerçekleşmesi için zemin hazırlıyorsa bunları da bulup adalete teslim edin. Halkımızın adalete olan inancını artık daha fazla sarsmayın. İki tane polis görevlisini, görevden alarak bu işten kurtulamazsınız. Halkın tepkisini indirmek için böyle bir geçici yola başvurmayın.''

 

HACALOĞLU:''DEMOKRASİYE, İÇ BARIŞIMIZA YÖNELTİLMİŞ BİR SALDIRIDIR''
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan saldırının, aynı zamanda demokrasiye, iç barışa yönelik olduğunu savundu.

 

Hacaloğlu, Ahmet Türk'e telgraf göndererek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Algan Hacaloğlu telgrafında, ''Size yönelik çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu, aynı zamanda demokrasiye, iç barışımıza yöneltilmiş bir saldırıdır. Bu tür şiddet, hukuksuzluk ve hoşgörüsüzlük ortamını ülkemiz coğrafyasından silmek, hepimizin ama en başta bu tür eylemlere sorumsuz politikalarla adeta çanak tutmakta olan hükümetin öncelikli görevidir'' ifadelerine yer verdi.

 

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ANADOL SALDIRIYI KINADI
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk'e yönelik yumruklu saldırıyı kınadı. Anadol, yaptığı yazılı açıklamada, Türk'e yapılan saldırının hukuk devleti ve demokrasi açısından son derece talihsiz bir olay olduğunu ifade etti.

 

Saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Anadol, şunları kaydetti:

 

''Van'da CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal ve CHP otobüsüne taşlı, yumurtalı saldırı sonrasında Samsun'da meydana gelen bu olay, çetelerin sokağa indiğini göstermektedir. Hükümeti göreve çağırıyor ve izleyici konumdan kurtularak, güvenliği sağlayacak gerekli önlemleri almasını talep ediyorum.''