Amerikali Turk

Enerji Bakanı'na yumruklu saldırı

  • April 19, 2010 9:03 AM
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Şırnak'taki silahlı saldırıda şehit olan Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Levent Çetinkaya'nın Kayseri'deki cenaze törende Şahin Şimşek adlı beden eğitimi öğretmeninin yumruklu saldırısına uğradı.

Şırnak'ta jandarmaya ait sivil minibüse yapılan silahlı saldırıda ağır yaralanan ve tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) şehit olan Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Levent Çetinkaya'nın Kayseri'deki cenaze törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı.

 

Şehit Yüzbaşı Çetinkaya için Hunat Camii'nde düzenlenen törene ailesi, yakınları, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 4. Kolordu Komutanı Korgeneral M. Emin Alpman, Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral Özden Bayram Argüz, Vali Mevlüt Bilici, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, askeri ve sivil protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

 

PKK KARŞITI GÖSTERİYE DÖNÜŞTÜ
İl Müftüsü Şaban İşlek'in kıldırdığı cenaze namazının ardında Çetinkaya'nın naaşı, bir süre askerlerin omuzunda taşınarak top arabasına konuldu. Bu sırada bazı vatandaşlar ile terör örgütü PKK aleyhine slogan attı.

 

İki bakan cenaze namazının ardından Hunat Camisinden ayrılarak Valiliğe gitti. Ardından Bakan Atalay Valilikte kalırken, Bakan Yıldız Garnizon şehitliği'ne geçti. Askeri kortej eşliğinde Garnizon Şehitliği'ne kadar taşınan şehidin naaşı burada toprağa verildi. Kortejin şehitliğe yürüyüşü sırasında da bazı vatandaşlar terör örgütü PKK aleyhine slogan attılar.

 

Çetinkaya'nın güçlükle ayakta duran annesi Tülay ile eşi Şelale Çetinkaya'yı kadın astsubaylar teselli etmeye çalıştı. Şelale Çetinkaya'nın metanetli tavırları dikkat çekti.

 

AL SANA AÇILIM DEDİKTEN SONRA
Cenazenin defin işlemi sonrasında, kalabalık dağılırken üzerinde sarı renkli mont olan bir kişi, kalabalığı yararak "Bu sana Türk milletinin yumruğudur. Al sana açılım" diyerek Bakan Yıldız'a yumruk attı. Ardından korumalar tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahsın, beden eğitimi öğretmeni Şahin Şimşek olduğu ileri sürüldü.

 

İLK MÜDAHALEYİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YAPTI
Daha sonra Yıldız, mezarlıktaki anıevine götürüldü. Yıldız'a ilk müdahaleyi Erciyes Üniversitesi Hayrettin Keleştemur ile İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara yaptı. Burnuna aldığı darbeyle yaralanan Bakan Yıldız, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

BURNUNUN  KIRILDIĞI TESPİT EDİLDİ
Kayseri'de, şehit Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Levent Çetinkaya'nın cenaze törenine katılan ve yumruklu saldırıya uğrayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın ''burun kemiklerinde kırık ve burun içi yumuşak dokularda ezilmeler olduğu'' kaydedildi.

 

Şehit Yüzbaşı Çetinkaya için Hunat Camisi'nde düzenlenen törene katılan ve cenazenin defin işleminin yapıldığı Garnizon Şehitliği'ne geçen Taner Yıldız, kalabalığın dağılması sırasında isminin Ş.Ş olduğu bildirilen bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Saldırgan korumalar tarafından etkisiz hale getirilirken, Bakan Yıldız Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Cevher Nesibe Hastanesi'ne kaldırıldı.

 

Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ve uzmanlar tarafından ilk muayenesi yapılan Taner Yıldız'ın ''burun kemiklerinde kırık ve burun içi yumuşak dokularda ezilmeler'' belirlendi.

GATA'DA HAYATINI YİTİRMİŞTİ
Şırnak'ın Balveren beldesindeki Milli Taburu'ndan çıkan jandarmaya ait sivil minibüse, 14 Nisanda Balveren beldesi ile Geçitboyu köyü arasında yapılan silahlı saldırıda, Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Levent Çetinkaya ile minibüste bulunan iki er yaralanmıştı. Durumu ağır olan Çetinkaya, önce Diyarbakır'a buradan da ambulans helikopterle Ankara GATA'ya sevk edilmişti. Çetinkaya daha sonra hastanede yaşamını yitirmişti.

CUMHURBAŞKANI GÜL, YILDIZ VE KAYSERİ VALİSİ'Nİ ARAYARAK BİLGİ ALDI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'deki şehit cenazesi sırasında bir kişinin yumruklu saldırısına uğrayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'yi telefonla aradı.  Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, Bakan Yıldız ve Vali Bilici ile görüşerek son duruma ilişkin bilgi aldı.

ERDOĞAN, ATALAY'DAN SALDIRIYA İLİŞKİN BİLGİ ALDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Kayseri'deki şehit cenazesi sırasında bir kişinin yumruklu saldırısına uğramasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan bilgi aldı. Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Atalay'ı telefonla arayarak son durumu öğrendi