Amerikali Turk

Hitler'den sonra şimdi de Grivas

  • May 08, 2010 2:49 AM
Başbakan Erdoğan’ın İsmet İnönü için ‘’Hitler benzetmesi’’ yapmasına, CHP’den de ‘’Grivas cevabı’’ geldi. Grivas, Kıbrıs’ı Türklerden temizleyip, adayı Yunanistan’a bağlamayı hedefleyen EOKA örgütünün kurucusuydu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsmet İnönü için ‘’Hitler benzetmesi’’ yapmasına, CHP’den de ‘’Grivas cevabı’’ geldi. CHP’li Çetin Soysal, ‘’Birileri de çıkar AKP’liler için Grivas derse ne yaparsınız?’’ diye sordu. Grivas, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı hedefleyen ve çok sayıda Kıbrıslı Türk soydaşı katleden, EOKA örgütünün kurucusuydu. 

Anayasa paketinin son gün görüşmelerinde kürsüye çıkan CHP İstanbul milletvekili Çetin Soysal, İsmet İnönü’ye ‘’Hitler benzetmesi’’ yapılmasını hatırlattı ve şöyle dedi: 

 ‘’ Son zamanlarda yeni bir tartışma başladı. Bizim soyumuz, CHP’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’tür, ikinci Genel Başkanımız İsmet İnönü’dür. Ama kimilerinin soyu Sevr’in altına imza atan Damat Ferit Paşalar olabilir. Bazı benzetmelerle çirkin yaklaşımlar içerisinde bulunanlara birileri de çıkar, sizinle ilgili ‘Grivas’ derse ne yaparsınız? Onun için, bu tür çirkin iftiralardan, bu tür hakaretlerden vazgeçin’’

 

EOKA’NIN KURUCUSU RUM ALBAY

 

Kıbrıs doğumlu olan Georgios Grivas, 1916’da Atina Askeri Akademisini bitirdi ve Teğmen rütbesiyle İzmir’in işgaline katıldı. Yunan ordusunun bozguna uğraması ile birlikte, Yunanistan’a geri döndü. Albay rütbesine kadar yükseldi.

 

Daha sonra Kıbrıs’a giderek, adayı Yunanistan ile birleştirme ve Türkleri imha amaçlı, ‘’Enosis’’ ve ‘’Akritas’’ planlarını hazırlayarak uygulamaya koydu. 1954’de Kıbrıs’da, EOKA örgütünü kurdu. Trodos Dağlarında gerilla güçlerini örgütledi. EOKA militanları ile birlikte, Türk soydaşların katliamlarında rol aldı. Ocak 1974’de 76 yaşındayken, Kıbrıs Rum kesimindeki Limasol kentinde öldü.