Amerikali Turk

Tarihi imza atıldı

  • May 12, 2010 10:46 AM
Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Rusya arasında turistik vizenin kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın "tarihi bir anlaşma" olduğunu ve "her şeyden önce milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracağını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte düzenlenen basın toplantısında, "Bu anlaşmanın kabulü için metinler hazırlandı ve en kısa zamanda yapılacak çalışmayla anlaşma yürürlüğe girecek" diyen Medvedev, anlaşmayı hazırlayan tüm taraflara teşekkür etti.

 

Bugün yapılan çalışmaların daha önce yapılmış kapsamlı çalışmaların bir devamı mahiyetinde olduğunu ifade eden Medvedev, Abdullah Gül'e Rus heyetine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

 

Medvedev, iki ülke arasında vizenin kaldırılması yolundaki anlaşmanın "tarihi bir anlaşma" olduğunu belirterek, "Her şeyden önce milyonlarca insanın hayatını kolaylaştıracak bir anlaşmadır. Tabii ki bu konuda başka faydalar da var, ancak insani bağlantısı daha önemli. 30 günlük ziyaret yapan herkes için, bizim turistlerimiz için de geçerli olacaktır" dedi.

 

Rusya Devlet Başkanı, kriz öncesi dönemde Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının 3 milyon olduğunu hatırlatarak, geçen yıl 2,5 milyon insanın Türkiye'ye geldiğini, şimdi çok sayıda insanın vize parası vermeden Türkiye'ye gelme imkanı bulacağını söyledi.

Medvedev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte düzenlenen basın toplantısında, "Bugün, Türk-Rus münasebetlerinde çok özel bir gün yaşanıyor" diyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda radikal şekilde değiştiğini, "yeni bir merhaleye" geçildiğini kaydetti.

 

Görüşmelerde, uluslararası ilişkileri gözden geçirdiklerini ve ikili ilişkileri ele aldıklarını belirten Medvedev, "Son yıllar zarfında, ilişkilerimiz radikal şekilde değişti. Günümüzde bu ilişkiler, stratejik ve çok boyutlu ilişkiler haline geldi. Bunlar, hayatımızın bütün veçhelerini yansıtmaktadır. Halihazırda çok önemli belgeler imzalandı. Bunlar ulaştırma ve güvenlik alanında işbirliğine imkan tanıyor" diye konuştu.

 

Ekonomik alanda iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda büyük fırsatlar bulunduğunu kaydeden Medvedev, geçen yılki kriz nedeniyle ticaret hacminin düştüğünü, ancak "rakamların süratle eski haline geldiğini" söyledi.

 

Gül'ün "ticaret hacminin üç misline çıkarılmasından bahsettiğini" belirten ve bunun "çok iddialı bir hedef olduğunu" kaydeden Medvedev, "Bu gerçekleştirilebilir bir hedeftir. İddialı olmakla birlikte... Algılaması, telaffuzu bile zor, 100 milyar dolar. Ama bu erişilebilir bir rakam. Böyle bir seviyeye çıkmamız durumunda bütün Avrupa'ya örnek olacağız" diye konuştu.

GÜL: YENİ PROJELER ÖNÜMÜZDE
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında büyük projeler gerçekleştirildiğini ve yeni projelerin önlerinde olduğunu belirti.

 

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere değinen Gül, iki ülke arasındaki işbirliğinin geldiği seviyenin gurur verici olduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Gül, 2008'de 38 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin herkese örnek olduğunu ifade ederek, ticaret hacmini 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarma konusundaki azim ve kararlılığı bir kez daha paylaştıklarını kaydetti.

 

Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında da büyük projeler gerçekleştirildiğini ve yeni projelerin de önlerinde olduğunu anlatan Gül, şöyle devam etti:

 

''Bu projeler konusunda da yine işbirliği kararımız bir kez daha teyit edilmiştir. Gerek yeni petrol boru hatları, doğal gaz boru hatları gerek nükleer enerji konularındaki geldiğimiz durumu bir kez daha karşılıklı gözden geçirdik. Aynı şekilde ekonominin diğer alanlarında, ticaret alanında, milli paralarla alışveriş yapılması gibi konular, ulaştırma konusundaki yeni projeler Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin boyutunu çok daha fazla geliştirmektedir. Bu konuda çok detaylı konuştuk.''

 

İki ülke arasında turizm alanındaki başarının herkesin gözünün önünde olduğunun altını çizen Gül, ''Rusya'dan Türkiye'ye gelen 3 milyon turist, ilişkilerimizin halklar arasındaki güçlülüğünü göstermesi açısından önemlidir'' dedi

''VİZELERİN KALDIRILMASI MEMNUNİYET VERİCİDİR"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, ''Vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. İlk faydayı da turistler görecektir. Nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir ama turistler için bu büyük bir avantajdır. Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye'ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir. O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz'' dedi.

 

Cumhurbaşkanı Gül ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Gül ve Medvedev, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Cumhurbaşkanı Gül, Rus bir gazetecinin, ''Türkiye ile Rusya arasındaki vizenin kaldırılması anlaşmasının ne zaman yürürlüğe girecek ve Ruslar bu yaz tatile geldiklerinde vizesiz Türkiye'ye girebilecekler mi?'' sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında vizelerin kaldırılması konusunda, bunda karşılıklı menfaat bulunduğunu, yapılan anlaşmaların her iki ülkeye de menfaat sağlaması halinde değerli ve sürdürülebilir olacağını söyledi.

 

Gül, şunları kaydetti:

 

''Bu bakımdan vizelerin kaldırılması hem Türk hem Rus halkı için çok memnuniyet vericidir. En çok faydayı da ilk faydayı da turistler görecektir. Ticaretimizde çok büyük rolü olan nakliyeciler, şoförler hep göreceklerdir. Ama turistler için çok kolay ve büyük bir avantajdır. Türkiye ile Rusya arasındaki turizme baktığımızda 3 milyon turist eğer Türkiye'ye geliyorsa onların işini her bakımdan kolaylaştırmak hem bizim hem Rusya için görevdir. O bakımdan bu anlaşmanın bugün imzalanıyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz. Bundan dolayı da Rus yönetimine takdirlerimizi sunuyoruz. Aynı şekilde bizim yöneticilerimize, bakanlarımıza da bu çalışmayı yaptıkları için takdirlerimizi sunuyoruz.''

''BÖLGEMİZDE KESİNLİKLE NÜKLEER SİLAH İSTEMİYORUZ''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde asla bir nükleer silahı kabullenemeyeceğini belirterek, bunu sürekli olarak İran'a telkin ettiklerini bildirdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev arasındaki görüşmenin ardından iki ülke hükümetleri arasında bazı anlaşmaların imza töreni düzenlendi. Törenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

 

Başbakan Erdoğan, nükleer enerji konularını görüştüklerini, Türkiye açısında önem arz ettiği için bir şeyi ifade etmek istediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''İran'daki nükleer programla ilgili bizim tavrımız çok açık şeffaf. O da nedir? Biz bölgemizde kesinlikle bir nükleer silah istemiyoruz. Nitekim evvelsi gün, Sayın Laricani ile yaptığımız görüşmede bu konuları tekrar kendisiyle paylaştık. Ve kendileri de 'biz asla böyle bir şey düşünmüyoruz'... Nitekim daha sonra yaptıkları açıklama da bu konuda Rehber'in de açıklaması var; 'Bizim değerlerimizde, bizim inancımızda zaten insanlığın yok olmasına zemin hazırlayacak, böyle bir kitle imha silahını, böyle bir atom bombasını yapmak diye bir şey yoktur' ifadesini tekrar orada kullandılar.

 

Biz insani amaçlı olarak yapılabilecek bu tür yatırımlardan yana olduğumuzu söyledik. Nitekim işte şu anda bizler görüyorsunuz, nükleer enerjiden istifade ile bugün bu imzayı attık, parlamentomuza bunu sunacağız. Ve nükleer enerjiden bizler de istifade amacıyla bu anlaşmayı yapıyoruz. Niçin? İnsani olduğu için, bu sınırlar çerçevesinde... Ama bölgemizde asla bir nükleer silahı kabullenmiyoruz ve bunu sürekli olarak bizler de İran'a telkin ettik. Bundan böyle de her platformda telkin etmeye devam edeceğiz.''

 

-DAĞLIK KARABAĞ SORUNU-

 

Dağlık Karabağ sorununa ilişkin soruya da yanıt veren Erdoğan, Rusya Federasyonu'nun konumunun çok çok farklı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

 

''Minsk Üçlüsü'nün bir üyesi olmasının, bir aktör olmasının yanında hemen sınır bir ülke... Sınırdaş bir ülke... Bu yönden de tabii Rusya'nın konumu çok farklı, hele hele Ermenistan ile olan konumu farklı. Aynen bizler gibi.

 

Bizler burada Minsk Üçlüsü'nü son süreçte gösterdikleri aktif çalışmaları, bundan sonra da devam ettirerek, Türkiye bir düşüyorsa ki düştüğüne inanıyorum bizler de üye olarak bu çalışmaların içinde yer alabiliriz. Ve bölgede yoğun bir çalışmayla bu huzursuzluğu gidermemiz lazım. İnanıyorum ki Azerbaycan belli bir noktaya gelmiştir. Azerbaycan'ın bu uzlaşma, barış noktasında, geldiği nokta, öbür tarafta Ermenistan'ın da böyle bir noktaya gelmesi halinde, inanıyorum ki Minsk Üçlüsü'nün de bu süreci hızlandırmasıyla artık bir neticeye varır. Temenni ediyorum ki bu bölgeyi de bir barış bölgesi haline getirmiş oluruz. Hep beraber, el ele dayanışma ile bu süreci devam ettireceğiz, devam ettirmeliyiz diye düşünüyorum, inanıyorum.''

 

''DÜNYAYA CEYHAN'DAN AÇILMA İMKANIMIZ OLACAK''
Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasında enerji işbirliği konusunda sorulan bir soru üzerine, şunları söyledi:

 

''Tabii biz ilk defa nükleer enerjiyle ilgili yatırım yapıyoruz ve nükleer enerjideki ilk yatırımımızı Rusya Federasyonu ile yapmamız manidardır, anlamlıdır. Süre olarak belirlenen yaklaşık 7 yıllık bir süreç. 7 yılda bitecek fakat Türkiye olarak bunu biz çok çok önemsiyoruz. İlk adım bu...

 

İkinci adım, biliyorsunuz, zaten doğalgaz ve petrolde Türkiye ihtiyacının yüzde 70'ini Rusya Federasyonu'ndan sağlıyor. Burası da anlamlıdır. Doğalgaz da Mavi Akım Projemizi bizler çok daha geliştirmekten yanayız. Bunun çalışmalarını yine arkadaşlarımız yapıyorlar. Adımlarımızı da atacağız. Ham petrolde Samsun-Ceyhan büyük önem arzediyor. Öncelikle biz bu projeyi önemsiyoruz. Çünkü Samsun-Ceyhan Projesi, aynı zamanda bir çevrecilik projesidir. Şu bakımdan çevrecilik projesidir; zira Boğazları kurtarıyoruz. Boğazlarda ciddi manada tankerlerin geçişi ve bu tankerlerin geçişi sebebiyle Boğazlar bir tehdit altında. Bu tehditten kurtarmamız gerekiyor. Bu bakımdan çok önemli. Eğer biz Samsun-Ceyhan'ı gerçekleştirebilirsek ki kararlıyız bu adımı atıyoruz. Dünyaya Ceyhan'dan açılma imkanımız, fırsatımız olacak. Aynı zamanda bir rafineriyi Ceyhan'da kurma imkanımız olacak. Burada kurulacak olan rafineriyle de gerek iç gerekse dış piyasada rafine edilmiş ürünleri değerlendirme imkanımız olacak. Bu enerji alanındaki atılmış en önemli adım oluyor. Tabi bunun getireceği farklı yatırımlar da arkasından gelecektir ki bugün yaptığımız anlaşmalar da zaten bunları çok açık, net ortaya koymaktadır.'' 

 

RUSYA İLE YAPILAN ANLAŞMALAR
Türkiye ile Rusya hükümetleri arasında bazı ikili anlaşmalara imza atıldı.  Buna göre, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi arasında tahıl ve ürünlerinin kalite ve güvenilirliğinin sağlanması konusunda memorandum imzalandı.

 

Türkiye'den Rusya Federasyonu'na kanatlı et ve işlem görmemiş kanatlı et ürünlerinin gönderme şartları konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi arasında mutabakat zabtına imza konuldu.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Turizm Ajansı arasında 2010-2011 yılları için işbirliği programı imzalandı.

 

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Enerji Bakanlığı arasında Karadeniz Bölgesindeki ham petrolün Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru hattının önceliği temel alınarak güvenli taşınmasına yönelik işbirliğine ilişkin mutabakat zaptına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Federasyonu Enerji Bakanı tarafından imza atıldı.

 

Türk-Rus Hükümetleri Arası Karma Ekonomik Komisyonu 10. dönem toplantısı protokolü ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Rusya Federasyonu hükümeti arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu savasında bir nükleer güç santralinin tesisine ve işletimine dair işbirliğine ilişkin anlaşma da imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız imza koydu. 

 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı arasında işbirliği memorandumu Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Rusya Federasyonu Tarım Bakanı tarafından imzalandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu hükümetleri arasında Kafkas Samsun Limanları üzerinden demir yolu feribotu ile uluslararası karma taşımacılığın organize edilmesi hakkında anlaşma Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanı arasında imza edildi. 

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu hükümeti arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Rusya Federasyonu vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov arasında imzalandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında üst düzey işbirliği konseyinin kurulmasına ilişkin ortak açıklamayı da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev imzaladı.