Amerikali Turk

Erdoğan'ın "Two days" ısrarı

  • May 16, 2010 12:16 PM
Türkiye ve Yunanistan Başbakanlarının Atina’da dün akşamdüzenlediği ortak basın toplantısında Tayyip Erdoğan ile Yorgo Papandreu'nun candan, renkli diyaloğu büyük alkış ve kahkaha getirdi.

Milliyet'in haberine göre, Yorgo Papandreu iki ülkenin imzaladığı protokolle yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vizenin kaldırıldığını duyurdu.

Papandreu, Ege’de Türk kıyıları karşısındaki Yunan adalarına vizesiz ziyaret için ise “Bir günlüğüne vizesiz girişin formülünü arayacağız” diye konuşurken, Yorgo’nun lafını kesen Erdoğan “two days, two days” dedi ve salonda alkış ve kahkaha koptu.

Gülümseyen Papandreu ise cevaben “Niye olmasın, three days (üç gün) de olsun ancak önce AB’deki ortaklarımızı 1 günlük formül için ikna edelim, formülün işleyişine göre genişletiriz” dedi ve yine alkış topladı.

 

VİZE MUAFİYETİ

 

Başbakan Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinde vizelerin kaldırılmasına yönelik de önemli bir adım atıldı. Yunanistan, yeşil pasaporta vizeyi kaldırıyor. Yunan adaları için de birkaç günlük vize muafiyeti gündemde...

 

- Yunanistan, diğer Avrupa Birliği ülkelerinden farklı olarak yeşil pasaportu olanlara vize uyguluyordu.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında yapılan anlaşmayla artık yeşil pasaporta vize kaldırıldı.

 

90 gün içinde yapılacak birden fazla giriş çıkışlara vize gerekmeyecek.

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bu olayın bir adım sonrasının normal pasaportlar için olabileceğini, düzenleme için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 

İki ülke arasında vizeler konusunda atılan bir başka önemli adım ise adalara yapılan gezilere ilişkin.

 

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, tek günlük girişlerde vize uygulamasını kaldırmayı planladıklarını açıkladı.

 

Papandreu, Avrupa Birliği ile konuşarak bu süreyi 2-3 güne de çıkarabileceklerini söyledi.

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, günübirlik ya da bir kaç günlük ziyaretler için Yunanistan'ın AB'yi bilgilendireceğini ardından özellikle adalara geçişler için kolaylığın sağlanacağını söyledi.

 

Atalay, "Vize muhafiyetinin bu yaz uygulanacağını zannediyorum" diye konuştu.

 

''SAYIN ERDOĞAN'IN ZİYARETİ ALIŞILA GELMİŞ BİR ZİYARET DEĞİL''
Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın alışıla gelmiş değil tarihi bir ziyaret yaptığını söyledi.

 

Başbakan Papandreu, Atina'daki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyareti, imzalanan anlaşmalar ve Türk-Yunan ilişkilerine değindi.

 

İmzalanan anlaşmaların ziyaretin tarihi olduğunun göstergesi olduğunu söyleyen Papandreu, gerek Başbakan Erdoğan'ın, gerekse kendisinin bu ziyaretin tarihi olarak kalması arzusunu taşıdıklarını ifade etti. Papandreu, Başbakan Erdoğan'ın inisiyatif sahibi cesur bir lider olduğunu da kaydetti.

 

İki ülke yetkililerinin temaslarının sonuçlarının görüldüğünü ve iki ülke arasındaki işbirliği alanlarının belirlendiğini belirten Papandreu, Türkiye ile Yunanistan'ın sorunları anlamak ve işbirliği yolları bulmakla yükümlü olduklarını söyledi.

 

''Son yıllardaki diyaloğumuzu gözden geçirip ileriye doğru nasıl adım atacağımızı irdeledik'' diyen Papandreu, tarafların büyük önem taşıyan gündelik konularda ilerleme kaydedilmesi yönünde çalıştıklarını aktardı. Papandreu, ortak, üretken bir çalışmayla Türk-Yunan ilişkilerinde birçok konuda ürün alınabileceğini de ifade etti.

 

Kıbrıs meselesine de değinen Papandreu, Kıbrıs konusunda adil, işler ve kalıcı bir çözüm önerisinin bulunmasının beklendiğini, böyle bir çözüme ulaşılmasının Türkiye ile Yunanistan arasında daha fazla yakınlaşma sağlayacağını belirtti.

 

Yıllar önce Türkiye'ye Bülent Ecevit döneminde gittiğini ve "işgal güçlerinin Ada'dan gitmesi ve sorunun artık çözülmesi gerektiğini'' söylediğini belirten Papandreu, aldığı yanıtın, "Kıbrıs'ta sorunun 1974'de çözüldüğü" şeklinde olduğunu vurguladı. Papandreu, şimdi ise Türkiye Başbakanı'nın ''sorun çözülmeli'' demesinin cesaret göstergesi olduğu yorumunu yaptı.

 

Türkiye'nin AB perspektifi konusunda da konuşan Papandreu, Yunanistan'ın bu süreçte ilk andan itibaren Türkiye'ye destek verdiğinin altını çizdi. Papandreu ayrıca, gerek Türk, gerekse Yunan halkının barış içinde yaşama vizyonuna sahip olduğuna inandığını da vurguladı.

 

Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanmasına da değinen Yunan Başbakanı, yeşil pasaportlara vize uygulamasının kalktığını, Türk turistlerin 24 saatlik Yunanistan ziyaretlerinde sağlanacak vize kolaylığı hakkında da çalışıldığını belirtti.

 

''Türk savaş uçaklarının Ege'deki faaliyetlerini'' de gündeme getiren Papandreu, bir yandan Schengen uygulamasının aşılıp Türk turistlere vize kolaylığı sağlanması çalışmaları sürerken, diğer yandan Türk savaş uçaklarının ihlallerde bulunduklarını savundu. Papandreu, ''Bu manzaranın geçmiş olarak adlandırılması ve geleceğe bakılması gerektiğini'' söyledi.

 

Yunanistan'ın çok sayıda adası ve bir Kıbrıs tecrübesi olduğunu belirten Papandreu, ''Türkler adalarımızdan birisini alır mı' korkumuzu, Türkiye'nin ise 'Yunanistan saldırır' endişesini yenmesi gerek, bu da iyi komşuluk ilişkileri ile aşılır'' diye konuştu.

 

Papandreu, Türk savaş uçaklarının ''girmeden kapıyı çalmaları'', yani uçuş planı sunmaları halinde kovalama yaşanmayacağı değerlendirmesinde de bulundu.

 

Önemli tarihi yapıların restore edilmesi için de anlaşma sağlandığını belirten Papandreu, bu çerçevede Atina'da Fethiye Camisi'nin restore edileceğini söyledi.

 

Dini konuların zor konular olduğunu, ancak birleştirici özellikleri de olduğunu belirten Papandreu, ''herkes dini geleneklere saygı göstermelidir'' ifadesini kullandı