Amerikali Turk

En büyük birader Google'mış!

  • May 16, 2010 12:20 PM
Google'ın Street View aracılığıyla yıllardır kablosuz bağlantıdan insanları izlediği ortaya çıktı! İnternet devi Google, üç yıl boyunca 'yanlışlıkla' insanları internet ortamından izlediğini kabul ettikten sonra özür dilemek zorunda kaldı.

 

Arama motorunun, sokak haritalarını internet ortamında sunan 'Street View' uygulaması için İngiltere'de geçen yıl fotoğraf çekmeye başlayan araçlarının yanlışlıkla kablosuz bağlantıdan gönderilen gizlenmemiş dataları da topladığı ortaya çıktı.

 

Street View arabalarının üzerlerindeki antenler tarafından toplanan bilgilerin, insanların birbirlerine gönderdikleri e-postaları, mesajları ya da fotoğrafları kapsayabileceği ve hatta girilen internet sitesinin bile görülmüş olabileceği belirtiliyor.

 

30'dan fazla ülkede yaklaşık 600 Gigabaytlık verinin kablosuz kullanım esnasında Google antenine yakalandığı kaydedilirken, Google ilgili ülkelerin hükümet yetkililerinden onay alır almaz söz konusu bilgilerin tamamını silmeyi planlıyor.

 

Bu itiraf, cuma günü kamuoyundan özür dileyen Google'a dair mahremiyet endişelerini da ha da artırdı.

 

Google, sorunun Almanya'dan gelen bazı sorulara cevaben yapılan inceleme sırasında farkedildiğini belirtiyor.

 

Google birkaç ay önce sadece kablosuz ağ bağlantılarının yerlerini ve isimleri topladığını söylemişti.

 

ABD başta olmak üzere çok sayıda ülkede faaliyette olan uygulama, tepkilere de yol açıyor. Uygulamaya karşı çıkanlar, sokak sokak haritaların hem mahremiyeti ihlal etitğini hem de hırsızlara yardımcı olduğunu söylüyor.