Amerikali Turk

Dünya, nükleer takas anlaşmasını konuşuyor

  • May 17, 2010 8:06 AM
İran, Türkiye ve Brezilya arasında imzalanan nükleer yakıt takasının Türkiye’de yapılmasını öngören anlaşma, dünya medyasında büyük yankı buldu.

Brezilya ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla yapılan 18 saatlik görüşmelerin sonunda anlaşmanın imzalandığına dikkat çekilirken, “İran şimdiye kadar direnmişti”, “Anlaşma, yeni yaptırım çabalarını baltalayabilir”, “Takasın gerçekleşmezse Türkiye’nin uranyumu iade edeceği garantisi veriliyor” gibi değerlendirmeler yapıldı.

-BBC: “İRAN TÜRKİYE İLE NÜKLEER TAKAS ANLAŞMASINI İMZALADI”-

“İran, Türk ve Brezilyalı liderleriyle arabuluculuk görüşmelerden sonra zenginleştirmek üzere uranyum yurt dışına göndermesini öngören anlaşmayı kabul etti.”

-CNN: “İRAN ŞİMDİYE KADAR DİRENMİŞTİ”-

“İran, az zenginleştirilmiş uranyumunu Türkiye’ye göndermeyi kabul etti. Batılı ülkeler, İran’dan az zenginleştirilmiş uranyumunu yurt dışında göndermesini talep ediyordu ancak ülke, şimdiye kadar direnmişti.”

-NEW YORK TİMES: “ANLAŞMA YENİ YAPTIRIM ÇABALARINI BALTALAYABİLİR”-

“İran devlet medyası, Brezilya ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla, İran’ın nükleer programı konusundaki uluslararası ihtilaf konusunda Tahran ile bir uzlaşı sağlandığını söyledi. Bu, BM’de İranlılara yeni yaptırımları empoze etme çabalarını baltalayabilir” diyen NYT de, ABD’nin ne yapacağının henüz belli olmadığını belirterek, “Türkiye ve Brezilya’nın, takas anlaşmasına verdiği desteğin, Obama Yönetimi’ni makul olmayan katı bir çizgisini aldığı gibi görünmesine neden olabilir” diye yazdı.

-EL PAİS: “TAKASIN GERÇEKLEŞMEZSE TÜRKİYE’NİN URANYUMU İADE EDECEĞİ GARANTİSİ VERİLİYOR”-

“İran, Brezilya ve Türkiye, İran’ın atom programına ilişkin krizi çözmeyi amaçlayan bir nükleer yakıt takası anlaşmasını imzaladı. Detaylar henüz bilinmiyor ancak uzlaşı, geçen Ekim ayında uluslar arası toplumun Cenevre’de önerdiğine benziyor gibi ancak takasın Türkiye’de yapılacağı ve bu ülkenin takasın gerçekleşmemesi halinde İran’ın az zenginleştirilmiş uranyumu iade edeceği garantisini içeriyor.”

-JERUSALEM POST: “ANLAŞMA, BREZİLYA VE ANKARA İLE 18 SAATLİK GÖRÜŞMEDEN SONRA GELDİ”-

“Anlaşma, Tahran’da Brezilya ve Ankara’nın arabuluculuğunda yapılan 18 saatlik görüşmelerden sonra sağlandı. Brezilya Dışişleri Bakanı Da Silva’nın ziyareti öncesi ABD Dışişleri Bakanlığı kaynakları, ziyareti İran için yeni yaptırımları önlemek için son şans demişlerdi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, İran’ı işbirliğine girmesini sağlamanın tek yolunun yeni yaptırımların olduğunu söyleyerek Silva’nın arabuluculuk çabasının başarılı olmayacağı tahmininde bulunmuştu.”

-YEDİOTH: “TÜRKİYE, BREZİLYA, İRAN NÜKLEER YAKIT TAKASINA İLİŞKİN ANLAŞMAYI YAPTI”-

“Türk Dışişleri Bakanlığı, İslam Cumhuriyeti’nin Tahran’ın atım programı konusunda Batı ile yaşadığı ihtilafa son vermeye yardımcı olacak bir anlaşmayı kabul ettiğini söyledi.”

ANKA