Amerikali Turk

CHP darbeye destek verdi

  • May 27, 2010 8:47 AM
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 27 Mayıs 1960 darbesinin 50. yıldönümünde çarpıcı açıklamalar yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, 50. yılında Darbeyi yorumlayarak, "27 mayıs, en başta halka, Menderes ve arkadaşlarına yapılmış büyük bir haksızlıktır" dedi.

 

Bülent Arınç'ın Habertürk Televizyonu'na yaptığı değerlendirmelerinden bazı satırbaşları şöyle:

 

- Darbe olduğunda 13 yaşındaydım. Ne olup ne bittiğin farkında değildik. Rahmetli Menderes 1958 ya da 1959'da Manisa'ya geldi. Halk onu çok seviyordu. O yıldan hemen sonra darbe oldu. Daha sonra lise çağlarında ve sonrasında, demokrasiye vurulmuş darbe olarak gördüm ve araştırmaya karar verdim.

 

- 1960 darbesini, CHP'nin de desteklediği darbeci zihniyet tarafından, Menderes ve arkadaşlarına karşı yapılmış büyük bir haksızlık olarak görüyorum.

 

- Üzerinden 50 sene geçmiş hala Demokrat parti ve Menderes ile arkadaşlarının sevdası devam ediyor.

 

- Bir kere askerin meşru bir hükümeti ortadan kaldırması, halkın oylarıyla iktidara gelmiş bir hükümeti devirmek diye bir şey kabul edilemez. Darbe çok derin izler bıraktı, hala yaralar sarılmış değil.

 

- Artık demokratik ülkelerde bu tür uygulamalara prim verilmiyor.

 

- AP'ye hiçbir zaman sempati duymadım, Milli Selamet'e ilgi duydum. Hiçbir zaman solcu olmadım.

 

 - 27 Mayıs darbesi askeri vesayetin bir gelenek olarak fiili olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu zihniyetin içinde de her zaman CHP yer almıştır.

 

"Hukuk adına işlenmiş bir cinayet"
İnternet Medyası Derneği'nin düzenlediği İnternet Zirvesi'ndeki konuşmasından sonra gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  27 Mayıs 1960 ihtilalinin 50. yıldönümünün hatırlatılması üzerine, "27 Mayıs, Türk tarihine kara bir gün ve kara bir olay olarak geçecektir" dedi.
 
Arınç, hükümet yetkililerin çok ağır ve yüz kızartıcı suçlarla yargılayıp idam edilen Menderes Zorlu ve Polatkan'a yapılanları "Hukuk adına işlenmiş bir cinayet olarak tanımladı.
 
Bülent Arınç sözlerine şöyle devam etti: "Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor" denerek bu isimler idam edildi. Keşke idam olmasaydı. Siyasi suçun karşılığı idam olmamalı. Bu darbeyi yapanlar Türk toplumu tarafından saygı ile anılmadı. Türk halkı bu darbeyi yapanları lanetledi. Darbe ve idam kararını verenlerle selamı kesenler, "Ben bir katile ekmek vermem " diyen bakkallar oldu. Darbeci görüşler o dönemden bu yana Türkiye'de iktidar olamıyorlar".