Amerikali Turk

Azeri Gazında Anlaştık

  • June 07, 2010 11:56 AM

Türkiye ile Azerbaycan arasında uzun süredir devam eden doğalgaz pazarlığında uzlaşma sağlandı.

İki ülke üç ayrı doğalgaz protokolüne karşılıklı imza koyarak, bir süredir devam eden fiyat krizini de çözmüş oldu.

Anlaşma, İstanbul’da düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı çerçevesinde Türkiye ve Azerbaycan Enerji Bakanları tarafından imzalandı.

Çırağan Sarayı’nda düzenlenen konferans çerçevesinde imzalanan Şahdeniz anlaşmaları, Azerbaycan’dan Türkiye’ye doğalgaz satışı ile, Azerbaycan doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını içeriyor.

İmza törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız törenin ardından, anlaşmayı 3 noktaya ayırırak bilgi verdi:

"Birincisi, Şahdeniz 1 projesinde 15 Nisan 2008’den geçerli olmak üzere Azerbaycan’dan aldığımız doğalgazın fiyatı yeniden düzenlendi. Ama bu fiyat ile ilgili bilgi vermeyeceğim. İkincisi, Şahdeniz 2 projesi. 2016-2017 yılından sonra devreye girecek. Hem fiyat hem de miktarla alakalı konuda mutabakat sağlandı. Üçüncüsü de transit geçiş tarifesi ile alakalı bir konu. Bu anlaşma Petkim’i alan Azerilerin, kurulacak bir Azeri şirket vasıtası ile Petkim’e gaz vermesini de ihtiva ediyor."

Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev de, anlaşmanın iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğini belirterek, "Ülkelerimiz arasında yeni bir aşama başladı" diye konuştu.

"Fark Olacak Ama Tüketiciye Yansıtmayacağız"
Doğalgaz fiyatının iki ülkeyi de üzmeyeceğini kaydeden Taner Yıldız, basın toplantısının ardından gazetecilerin, doğalgaz fiyatının tüketiciye nasıl yansıyacağı yönündeki sorularını; "Fark olacak, ama tüketiciye yansıtmayacağız" diye cevapladı.

Bu arada, anlaşmanın ardından TRT Haber’e konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, atılan imzaları şu şekilde yorumladı:

"Doğalgazda Türkiye’nin arz güvenliğini tehdit edecek herhangi bir unsurun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümüne kadar bu anlaşmayla beraber rahatlıkla kalmadığını söyleyebilirim."