Amerikali Turk

Şener Şen: Türkiye'nin gidişi iyi bir gidiş değil

  • November 05, 2017 9:43 PM

7 yıl aradan sonra 'Yol Ayrımı' filmi ile sinemaya dönen Şener Şen, yeni filmi ve Türkiye'nin durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin gidişi iyi bir gidiş değil “İsmet Paşa’dan bu yana her dönemi hatırlıyorum. Bu ödülü Demirel döneminde de aldık. O zaman ‘Devlet Sanatçılığı’ydı adı. Türkiye çok tuhaf bir noktaya geldi. Toplum o kadar ayrıştırıldı, düşman haline getirildi ki akla gelen ilk şey “Sen o taraftan mısın, bu taraftan mı?” oluyor.

Bunda siyasilerin büyük payı var. Kimsenin kimseyi dinlemeye, görmeye tahammülü yok. Herkes istediği dünya görüşünde olabilir. Bunun mücadelesinin medeni ölçüleri var. Düşmanlık körüklenerek ülke bu hale getirilmez."

Toplumda saflaşmanın derinleştiğini ve 'tartışma zemininin kaydığını' belirten Şen, gelinen noktada 'siyasilerin de payı olduğunu' söyleyerek şöyle konuştu: "İlk akla gelen, öbür tarafla bir araya gelmemek. O taraf da seninle bir araya gelmek istemiyor. Ülke bir tane! Biz ne yapacağız? Siyasilerin önderliğinde seviye o kadar düşürüldü ki. Tartışma zemini kaydı, gitti, yok oldu. Yeraltı dünyasının deyimleriyle konuşuluyor.

Bunlar siyaset biliminin terminolojisinde yok ama büyük bir hayran kitlesi var. ‘Racon kesme’ diye bir şey var. Herkes buna özeniyor. Gidiş iyi bir gidiş değil. Sağlıklı bir toplum yapısı yok."