Amerikali Turk

Hababam Sınıfı'nın 'Gariban Sefa'sı: Yönetmen Mustafa Kemal Uzun evinde öldürüldü

  • December 11, 2017 1:51 PM

Ünlü yönetmen Mustafa Kemal Uzun, İstanbul Şile'deki evinde başına beyzbol sopası vurularak ve bıçaklanarak öldürüldü. Uzun’u öldürdüğünü itiraf eden kişinin, Uzun'un yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol aldığı öğrenildi. Yönetmen Uzun'un cenazesi, yarın Balıkesir Gönen'de toprağa verilecek.

Ödüllü yönetmen Mustafa Kemal Uzun (58), İstanbul Şile'deki evinde öldürüldü. Cinayet zanlısı yakalandı ve suçunu itiraf etti. Zanlı O.A., aralarında tartışma çıktığını bu tartışma sonunda Uzun'u öldürdüğünü iddia etti.

Zanlının, Mustafa Kemal Uzun'un yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol aldığı öğrenildi.

Asayiş şubesi cinayet büro amirliği ekipleri, ihbar üzerine gece saatlerinde ünlü yönetmenin Şile'deki evine gitti. Mustafa Kemal Uzun'un beyzbol sopasıyla başına vurularak ve bıçaklanarak öldürüldüğü tespit edildi.

Güvenlik kameralarından zanlının kimliğini tespit eden polis O.A.'yı Beylikdüzü'de yakaladı. Polisteki sorgusunda suçunu itiraf eden zanlının üzerinden ünlü yönetmenin cep telefonu çıktı.

Zanlı, Mustafa Kemal Uzun'la Mecidiyeköy'de buluştuğunu, sohbet edip yemek yediklerini, sonrasında Şile'ye gittiklerini ve burada ünlü yönetmenin evinde alkol aldıklarını ileri sürdü.

Uzun ile aralarında tartışma çıktığını, çok öfkelendiğini ve Uzun'u önce bıçakladığını, sonrasında da başına sopayla vurduğunu anlattı.

Zanlı, cinayetin ardından Uzun'un cep telefonunu, cüzdanını ve otomobilini de alarak Şile'den ayrıldığını, aracı Altunizade'de bıraktıktan sonra Beylikdüzü'ne gittiğini söyledi.
ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Ödüllü yönetmen Mustafa Kemal Uzun'u öldüren şüpheli figüran Osman A.'nın polisteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Cinayetin ardından polis merkezine giderek teslim olduğu ortaya çıkan figüran Osman A.'nın poliste süren işlemleri tamamlandı.

Şüpheli Asayiş Şube Müdürlüğü'nden çıkarılarak Şile Adliyesi'ne sevk edildi.

CENAZE TÖRENİ YARIN
Mustafa Kemal Uzun, son yolculuğuna yarın uğurlanacak. Uzun'un son olarak bir televizyon kanalında yayınlanan yönetmenliğini yaptığı "Kanatsız Kuşlar" dizisinin yapım şirketi Koliba Film, yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Kemal Uzun, dün akşam saatlerinde arabası, cüzdanı, değerli eşyaları gasbedilerek, Şile'de hunharca öldürülmüştür. Acımız büyüktür. Kemal Uzun'un cenazesi, yarın doğduğu yer olan Balıkesir Gönen'de toprağa verilecek. Koliba Film ailesi olarak çok değerli yönetmenimiz, sevgili çalışma arkadaşımız Mustafa Kemal Uzun'u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Uzun'a Allah'tan rahmet, sevenlerine de başsağlığı diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Ünlü yönetmen, Hababam Sınıfı Güle Güle'de ''Gariban Sefa'' rolünde
Ünlü yönetmen, Hababam Sınıfı Güle Güle'de ''Gariban Sefa'' rolünde

Sinema-dizi filmi yönetmeni ve oyuncusu Uzun, 18 Temmuz 1959'da Balıkesir'de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nda okudu. Okulda sinema-televizyon eğitimi alırken bir taraftan da Yeşilçam ve reklam sektöründe kamera asistanlığı yapan Uzun, birçok filmin senaryo gurubunda ve reji kadrosunda yer aldı, uzun yıllar Ertem Eğilmez'in asistanlığını üstlendi.
Mustafa Kemal Uzun, Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptığı dönemde Haldun Dormen'le birlikte TRT'ye "Kamera Arkası" adlı sinema programını hazırladı, sundu ve yönetti.

Uzun'un yönetmenliğini yaptığı bazı film ve diziler şöyle: "Çanakkale Yolun Sonu (Sinema Filmi, 2013), Hasankeyf'in Sessiz Çığlığı (Sinema Filmi, 2002), Gümüş (TV Dizisi, 2005), Kanatsız Kuşlar (TV Dizisi, 2017)."
49 DİZİ VE FİLM YÖNETTİ
Ulusal ve uluslararası alanda yönetmen olarak 8 ödül olan Mustafa Kemal Uzun, ''Garip Bir Cinayet'', ''Ankara Ayazı'', ''Çanakkale Yolun Sonu'' filmlerinin de aralarında olduğu 49 dizi ve sinema filmi yönetti.
Ünlü yönetmen, ''Hababam Sınıfı Güle Güle'' filminde paltosu olmayan ''Gariban Sefa'' rolünde oynamıştı. Mustafa Kemal Uzun, 3 filmin senaryosunu yazdı, 4 filmde de oyuncu olarak kamera karşısına geçti.