Amerikali Turk

13 dalda Oscar adayı olan The Shape of Water, Lord of the Rings'i geçebilecek mi?

  • January 25, 2018 2:26 PM

Geçtiğimiz günlerde adayların belirlendiği 90. Oscar törenleri için heyecanlı geri sayım başlarken 13 dalda aday gösterilerek listeye damgasını vuran yapım The Shape of Water oldu. Filmle aynı kaderi paylaşan aralarında Lord of the Rings ve Mary Poppins'in de olduğu yapım sayısı ise oldukça az. Peki Guillermo del Toro'nun iddialı filmi ödül törenine de damgasını vurabilecek mi? Bu sorunun cevabı 4 Mart akşamı belli olacak olsa da sizler için Oscar'ın aday listesine damgasını vuran yapımları derledik...

Bu yıl 90'ıncısı düzenlenecek olan Oscar ödülleri için heyecanlı geri sayım başladı. 4 Mart'ta gerçekleşecek ödül töreninde kimlerin ödül için heyecanla bekleyeceği ise geçtiğimiz günlerde belirlendi.

13 dalda ödüle aday gösterilen The Shape of Water (Suyun Sesi) filmi ise aday törenine damgasını vuran yapım oldu. Ne var ki Oscar tarihinde bu ilk değil.

Oscar tarihinde bugüne dek yalnızca Titanic, La La Land ve All About Eve filmleri ödülleri deyim yerindeyse silip süpürdü. Fantastik film dalında ise bu kadar çok dalda ödüle sadece Mary Poppins, The Curious Case of Benjamin Button ve The Lord of the Rings aday gösterildi.

Bunların içinde The Shape of Water'a en çok benzeyen yapım ise şüphesiz 2001 yapımı The Lord of the Rings.

Peter Jackson yönetmenliğindeki efsanevi fantastik film The Lord of the Rings, o dönem izleyiciler tarafından büyük beğeni toplamıştı. Akademi de bu beğeniyi serinin ilk filmi Yüzük Kardeşliği'ni 13 dalda ödüle aday göstererek karşılık vermişti.

İlk sene yalnızca en iyi sinematografi, en iyi makyaj, en iyi müzik ve en iyi görsel efekt dallarında ödül kazanan yapım devam filmi olan İki Kule ile 6 dalda adaylıklatan yalnızca ikisini kazanarak bir düşüş yaşamıştı.

Serinin son filmi olan 2003 yapımı Kralın Dönüşü ise kelimenin tam anlamıyla ödül törenine damgasını vurmuş ve aday gösterildiği 11 dalın tamamında Oscar heykelciğini kaldırarak efsanevi bir kapanışa imza atmıştı.

Siz de iki filmi fantastik kurgu anlamında birbirine yakın buluyorsanız yalnız olmadığınızı bilin. Sinemaseverler tarafından oldukça beğenilen del Toro evreni Tolkien'in evreniyle aynı efsanevi kaderi paylaşacak mı sorusunun cevabı ise 4 Mart'ta belli olacak.