Amerikali Turk

Kadir İnanır Hollywood Yolunda

  • October 14, 2010 3:12 AM

Kadir İnanır, Amerikalı film Yapımcısı Mark Earl Burman'dan, Türk-Amerikan Yapımı Ortak Film İçin Başrol Teklifi Aldı.

Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Jüri Başkanı Kadir İnanır, Amerikalı film yapımcısı Mark Earl Burman'dan, Türk-Amerikan yapımı ortak film için başrol teklifi aldı.

Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) Başkanı Galip Gültekin'in aracılığıyla Türkiye'ye gelen Amerikalı film yapımcısı Mark Earl Burman, Kadir İnanır ile bir restoranda akşam yemeğinde biraraya geldi. Görüşme teklifi, festival etkinlikleri sırasında Kadir İnanır'a gösterilen yoğun ilgiye hayran kalan Burman'dan geldi. Türk- Amerikan ortak yapımı bir film projesini hayata geçirmek için çalışmalara başlayan Mark Earl Burman, yemek boyunca İnanır'ı ikna etmeye çalıştı. Projeye 'evet' demesi halinde Kadir İnanır, ABD'nin önemli Oyuncularının da yer alacağı filmde başrol oynayacak. Restoran çıkışında soruları yanıtsız bırakan ve proje hakkında detaylı bilgi almak isteyen ünlü Oyuncunun henüz cevap vermediği belirtildi.

Amerikalı film yapımcısı Mark Earl Burman, Kadir İnanır'a gösterilen sevgi selini daha önce hiçbir yerde görmediğini söyledi. Burman, "Birleşik Devletler başkanına bile bu kadar ilgi gösterildiğine şahit olmadım. İlgi ve sevgi seli dikkatimi çekti. Türkiye ile ortak bir film yapmayı planlıyoruz. Projede böylesine sevilen bir Oyuncuyu mutlaka görmek isterim. Bu açıdan Kadir Bey'i yakından tanımak istedim" dedi.

FİYAB başkanlığının yanı sıra bir film şirketinin de sahibi olan Galip Gültekin ise bu sürpriz yemekle ilgili şunları söyledi:

"Bu proje bir ilk olacak ve Türk- Amerikan ortak yapımı film hem ülkemizde hem de Amerika'da aynı anda gösterime girecek. Mark Burman Amerika'da önemli Oyuncularla görüşüyor. Kendisi Kadir İnanır'a hayran kaldı. Kadir Bey şu an projeye sıcak bakıyor. Filmin senaryosu dünyaca ünlü senaristlerden biri tarafından yazıldı. Senaryoyu inceledikten sonra Kadir İnanır projeye 'varım' diyecektir."

Tüm dünyada ses getirmesi beklenen filmin çekimleri de Türkiye ve ABD'de yapılacak