Amerikali Turk

'Amerika'nın yeni yıldızı Derin Togar'

  • August 13, 2010 11:08 PM
Derin Togar 'Dokun' adlı şarkısıyla müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptı.

Anne Amerikalı, baba Türk. 6 yaşından bu yana şan, enstrüman ve dans dersleri aldığından hayatına müzik dışında bir şey sokmamış. Üniversiteyi opera bölümünde bitirdikten sonra cazın tadına da bakan Derin Togar albüm çıkarmaya karar vermiş. Beyonce’nin menajeriyle, Michael Jackson’un koreografı Brain Thomas ile çalışıyor. Şarkılarını Rihanna’nın kayıt yaptığı stüdyoda ünlü aranjörlerle yapıyor. Yakında 'Amerika’nın yeni yıldızı Derin Togar' adını duyarsanız hiç şaşırmayın... İstanbul için ise 4 versiyonlu tek şarkısı olan 'Dokun' adında single çıkardı.

■ İddialı sözlerden oluşan bir şarkın var, ama klip sözler kadar cesur değil...
O kadar cesur olup olmadığımdan emin değilim. Daha mütevazı bir klip oldu.
■Müzik geçmişin nedir?
6 yaşında şan dersi almaya başladım. Dokuz sene boyunca çeşitli enstrüman dersleri aldım. Disney’de şarkı söyledim, sonra klasik eserlere geçtim.
Lisede okurken 9 ayrı korodaydım. Üniversiteyi opera üzerine okudum. Türkiye’ye geldiğimde Kerem Görsev ve İlhan Erşahin’le caz söylemeye başladım. Sonra kendi caz konserlerimi yaptım. Araya İstanbul Gelişim Orkestrası ve Sertab Erener’in vokalliği girdi derken ortada daha hiçbir şey yokken "bir yıl sonra albümüm çıkacak" demeye başladım insanlara. Sonra yalancı çıkmamak için oturup albüm için çalışmaya başladım. İnternetten
Erdem Kınay’la tanıştım, prodüktörüm oldu.
■Hayatın Amerika’da geçmiş ama single’ını Türkiye’de çıkardın...
Albümüm Amerika’da çıkacak ama Türkiye için de bir şeyler yapmak istedim. Sertab Erener Amerika’ya geldiğinde "Türkiye’de single çıkarmak ister misin?" diye sorunca evet dedim ve kendimi Samsun Demir’in karşısında buldum.

■ Amerika’da albüm işleri zor olmalı...
Burada yapımcılar satış olmadığından dolayı albüme para yatırmıyorlar. Orada garip bir şekilde, tanıştığım insanlar "tamam, çalışalım" diyorlar ve para yatırmaktan çekinmiyorlar. Orada işin büyük kısmını menajerler yapıyor, mesela beni bir menajer buldu...
■ Nasıl?
Britney Spears’ın menajeri Stephen Bear internet üzerinden şarkılarımı dinledi, New York’a çağırdı. Ama artık Stephen’le çalışmıyorum. Şimdi Tina Turner, Abba, Black Sabbath’la çalışan aynı zamanda Shakira ve Beyonce’nin de menajerliğini ve avukatlığını yapan Mark Jacobson ve Juan Velasco ile çalışıyorum. Bu isimlerle çalışmak benim şansım diyebilirim. Eğer Amerika’da müzik sektöründeyseniz iyi bir menajer ve avukata ihtiyacınız var demektir, bunu kimse aklından çıkarmamalı.
■ Duyduğuma göre Madonna’nın dansçılarından bir dans ekibin varmış, doğru mu?
Yok, o kadar da değil. Ama koreografım Michael Jackson’ın uzun süre çalıştığı koreograf Brain Thomas. Brain, dansçıları bir araya getirdi ve içinden seçtiğimiz dansçı tesadüfen Madonna’nın dansçısı Maho Udo çıktı.
■ Ekibinin arasında tek ünsüz sensin galiba?
Hahahah evet olabilir.
■ Bu anlattıkların birçok müzikle uğraşan kişinin uykularını kaçıracak cinsten, sende durum nasıl?
Orada işler büyük bir titizlikle yürüyor ama kayıp insanlar da çok. Eğer sizde gelecek gören birisi varsa çoğunlukla tehlike altında olabiliyorsunuz.
■Kulağa korkunç geliyor...
Örneğin Lady Gaga sadece bu sene 25 milyon single, 12 milyon albüm sattı. O yüzden orada müzik sektöründeyseniz satranç oynamayı iyi bilmeniz gerekiyor.

İşte Dokun’un iddialı sözleri:
Bana bu gece dokun
Yarın zor tenim kor
Çabuk ol
Çünkü sabaha yokum
İşim var gücüm var
Zaman dar... Hey yanıma gel
Aşk gece güzel
Tek sana özel bu menü
İlk ara sıcak
Tek bir öpücük
Aşk doyuracak
Aşk günü