Amerikali Turk

Blockbuster`ı internet bitirdi

  • September 23, 2010 12:43 PM
Video film kiralama şirketi Blockbuster, iflas korumaya başvurdu.

ABD İflas Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, şirket, sermayenin yeniden düzenlenmesini planladığını ve iş modelini yeniden dizayn edeceğini bildirdi.

Uzmanlar Blockbuster'ın iflas korumaya başvurmasını Netflix Inc. gibi online film kiralama şirketlerinin sektörde yarattığı etkiye bağlıyor.

Şirketin CEO'su Jim Kayes 1985'te kurulan şirketin "yeniden yapılandırma ve doğru bir iş politikası doğrultusunda" eski günlerine geri döneceği görüşünde.

Blockbuster'ın rakipleri olan Netflix, Redbox gibi internet üzerinden hizmet veren şirketler ise abonelerini gittikçe arttırıyorlar. Mesela Netflix 2002 yılında 1 milyon aboneye sahipken bu rakam 2010 yılında 15 milyona ulaştı. Redbox da bu sırada sahip olduğu küçük iş yerlerinin sayısını 26.900'e ulaştırdı. Bu sayının yıl sonunda 28.000'e ulaşması bekleniyor.

Blockbuster bu şirketlerle başa çıkabilmek için gecikme cezalarını düşürdü, internet üzerinden hizmet vermeye başladı ve büfe sayısını arttırdı. Fakat borçlarını çevirmekte bir rahatlama sağlayamadı. Dallas merkezli şirket bu sene başında yaptığı açıklamada yüzlerce mağazasını kapatacağını ve likidite sıkıntısı yaşadığını açıkladı.

Benzer bir problemi Movei Gallery Inc, bir zamanlar Blockbuster'ın ardından gelen ikinci büyüklükteki video kiralama servisi, de yaşadı. Şirket Şubat ayında iflas koruma için başvuruda bulunmuştu.

SABAH