Amerikali Turk

Star'ın mumu ikinci kez söndü!

  • October 07, 2010 2:31 PM

Mehmet Ali Erbil, Çarkıfelek programında bir gafa daha imza attı ve kullandığı ifade ile Alevileri kızdırdı.

Dün akşam canlı olarak yayınlanan Çarkıfelek programında Erzincan'a bağlanan Mehmet Ali Erbil'in ağzından yanlışlıkla "mumsöndü" lafı çıkmış, ancak programda gaf yaptığını anlayan Erbil durumu düzeltmeye çalışmıştı. Bu gelişmelerin ardından Star Televizyonu bir açıklama yaparak programın yayından kaldırıldığını bildirdi.

 

Bu gelişmenin ardından vatandaşlar tarafından tepki gören Mehmet Ali Erbil, dün akşam "Tarafsız Bölge" programına telefonla canlı yayına bağlandı.

 

Mehmet Ali Erbil, telefonda şunları söyledi; "Benim Alevi kesimden binlerce arkadaşım var. Onları rencide edici bir şekilde bu lafı kullanabileceğim nasıl düşünülebilir. Tabii özür dilerim. Onlar benim canım. Nasıl özür dilemem. Ağzımdan onları incitecek laf çıktıysa elbette özür diliyorum. Eğer böyle bir düşünce varsa, yaşamı haram ederim kendime."

 

Bunun üzerine Alevi örgütleri protesto eylemleri yaptı. Ankara’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan İçmez’in de katıldığı eylemde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Erbil’i kınayarak, “Gitsin Kıbrıs kumarhanelerinde kumar oynasın. Erbil’in bu sözlerini, Başbakan Erdoğan’ın referandum mitinglerinde Alevilere yönelik rencide edici sözlerinin yenilenmesi olarak görüyoruz” diye konuştu. Açıklamaların ardından grup sessizce dağıldı.      

 

Yaşanan kriz daha sonra, zorunlu din derslerini konu alan CNN Türk’teki ‘Tarafsız Bölge’ programına da taşındı. Programa katılan, Fevzi Gümüş ve Alevilik Araştırma Merkezi’nden hukukçu Ali Yıldırım, Erbil’i kınadıklarını dile getirdi. Bu sırada Mehmet Ali Erbil canlı yayına bağlanarak, kullandığı ifadenin anlamını bilmediğini, bu sözün Alevileri rencide ettiği konusunda bir bilgisi olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Benim amacım şov yapmak, eğlence programı yapmak. Bu laf, hayatımızda çocukluğumuzda kullanılmış bir laf belki. Ben Alevi kesimle can ciğer olmuş biriyim. Alevi kesimde binlerce dostum var. Bir yanlış anlaşılma olduysa özür diliyorum. Onların en azından iyi niyetime güvenip, onları incitecek, rencide edecek bir laf çıktıysa ağzımdan özür diliyorum.” Erbil’in açıklamaları üzerine, Ali Yıldırım, “Özür dilediğine göre en azından bu konu bu akşamlık kapanmış oldu” dedi. 

 

ÇARKIFELEK YAYINDAN KALKTI
Bu gelişmelerin ardından Star Televizyonu bir açıklama yaparak programın yayından kaldırıldığını bildirdi. İşte o açıklama:

 

Dün akşam STAR Televizyonu’nda yayınlanan bir programda, vatandaşlarımızı  rencide eden bir ifade kullanıldığı görülmüştür. Bu ifadeyi kullanan sanatçının herhangi bir kötü niyetinin ve kasıtlı bir davranışının olmadığını düşünüyoruz.

 

Nitekim kendisi de derhal bu ifadesinden dolayı katıldığı bir başka TV programında özür dilemiş bulunmaktadır. Buna rağmen, kasıtlı ya da kasıtsız vatandaşlarımızı rencide eden hiçbir ifadeyi müsamaha ile karşılamamız mümkün değildir.

 

Bu anlayıştan hareket eden STAR TV Yönetimi anılan programın kaldırılmasına karar vermiştir. Kamuoyumuzun bilgisine saygı ile sunarız.

 

TEPKİLER ÜZERİNE BİR AÇIKLAMA DAHA
Dünkü gaftan sonra programı yayından kaldırılan Mehmet Ali Erbil, Medyatava'ya şu açıklamayı gönderdi.

 

Çarşamba günü Star Televizyonu'nda yayınlanan ve sunuculuğunu yaptığım “Çarkı Felek” programında canlı yayın esnasında ülkemde yaşayan bir çok insanı üzecek maksadını aşan bir cümleyi ağzımdan kaçırdım ve bu sebeple derin üzüntü içersindeyim…

 

Türk halkının yakinen bildiği üzere yıllardır bu tür canlı yayın eğlence programlarını sunmaktayım. Ve işimi yaparken tek amacım; seyreden insanları biraz olsun günlük streslerinden uzak tutabilmek için güldürmek suretiyle eğlenmelerini ve neşelenmelerini sağlamaktır. Ayrıca, yine Türk halkının malumu olduğu üzere kendi enerjimi ve heyecanımı her gün ilk yayınıma çıkarmışçasına yansıtır ve programların doğal atmosferine kendimi kaptırır adeta her seyirci gibi ben de programı yaşarım.

 

Takdir edilmelidir ki içimde herhangi bir kimseyi üzmek üzere tasarlanmış hiçbir art niyet olmadan işimi yaparken zaman zaman benim de hatalarım oluyor. İşime ve Türk halkına olan saygım nedeni ile azami dikkat göstermeme karşın bazen maksadım çok masumane de olsa sınırlar aşılabiliyor.

 

Ancak, yıllardır ekranlardan Türk halkı ile neredeyse bütünleşerek yaptığım tüm programlarda, tiyatro oyunlarımda, dizilerde ve sinema filmlerimde keza kendi özel hayatımda genel prensibim olarak bir gruba, inanca, mezhebe, etnik köken yahut kültüre asla ve kat’a saygısızlığım olmamıştır. Her kesimden insanı eğlendiren bir komedyen olarak tüm bu hassasiyetlerim izleyenler tarafından yürekten anlaşıldığı için belki de tarihte çok az kişiye nasip olacak bir şekilde Türk halkının teveccühüne nail oldum. Bu teveccühün onurunu üzerinde taşıyan bir kişi olarak adı  geçen yayında, memleketimdeki bir insanı dahi üzdüysem, içimde hiç bir art niyetin bulunmadığını ve canlı yayın heyecanı ile istemeden maksadı aştığını bilmelerini isterim. Bu vesile ile tüm Türk halkından özür dileyerek saygılarımı sunarım.