Amerikali Turk

Çarşaflı stand up'çı olur mu demeyin!

  • October 19, 2010 12:39 AM

39 yaşındaki Hatice Çöpoğlu aslında bir laborant. Ama başörtüsü nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalmış.

 

Yaşadığı tüm sorunları ti'ye alan Çöpoğlu, 'Kadınca Kararınca Şakalar' adlı stad-up gösterisiyle ilk kez bugün sahneye çıkacak.

Hatice Çöpoğlu, farklı bir insan. Geçtiğimiz aylarda Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde onu görenler "Umren hayırlı olsun" deyince, "Ben Roma'dan geliyorum." şeklinde cevap verir. Laf atan kadın önüne bakıp oradan uzaklaşır. İşte hayatında bunun gibi birçok önyargı ile karşılaşan Çöpoğlu, 39 yıllık ömrüne sığdırdıklarını, gerçekleştireceği gösteri ile kadınlarla paylaşacak. Kadınlar matinesi kültüründen yola çıkarak hazırladığı "Kadınca Kararınca Şakalar" isimli stand-up gösterisi ile izleyenlerini gülmekten kırıp geçirecek.

Stand-up denilince aklımıza siyah giyinmiş erkekler geliyor. Çünkü bugüne kadar kadınların da güldürebildiğini kanıtlayan bir örnek yok. Hatice Çöpoğlu, bu düşünceyi  oldukça radikal bir şekilde değiştireceğe benziyor. Hazırladığı gösteride kadın kavgalarından meslek hayatındaki başarılara, darbe anılarından okul yıllarına kadar birçok konudan bahsedecek. Onu en fazla güldüren ise annesi ile yaşadığı diyaloglar.

Özel hayatında çarşaf giyen Çöpoğlu, sahne kıyafeti olarak tunik ve pantolonu seçmiş. Renkler tabii ki siyah. Erkeklere kapalı olan gösteride fotoğraf çekmek de yasak. "Hayatta hiçbir şeyi çok fazla ciddiye almamak lazım." diyen Çöpoğlu'nun en beğendiği stand-up'çı Cem Yılmaz. Yılmaz'ın sağlam bir çizgisi olduğunu söyleyen Çöpoğlu, aynı başarıyı bir kadının yakalayamamasının üzücü olduğunu dile getiriyor. Hem kadın hem de çarşaflı olması nedeniyle gelecek tepkilerden de çekinmiyor.

Çöpoğlu, "Ben ilk kadın stand-up'çı olacağım. Allah'ın izniyle başarılı olacağıma da inanıyorum. Olumlu ya da olumsuz gelecek tepkiler beni üzmez ya da yıldırmaz, yalnızca daha fazla çalışmam için tetikler." diyor. Bir mesaj kaygısı olmadığına dikkat çeken Çöpoğlu, tamamen içinden geldiği gibi yansıtacağını vurguluyor. Çöpoğlu, gösterisine Nazlı Ilıcak'ı davet etmiş. Ruhat Mengi'yi de çağırmayı düşünmüş; fakat ulaşamamış. Amacı her kesimden ve görüşten kadını buluşturabilmek. Bunun için davetlilerin özellikle tek tip ve düşüncede olmamasına dikkat etmiş.

Başörtülü, örtüsüz, sağcı solcu demeden her kadını bir noktada birleştirmeye çalışan Çöpoğlu, hiçbir görüş ve düşüncenin insanların arasını bozabileceğine inanmıyor. Gösterisinde ayrımcılık ile ilgili yaşadıklarına da değinecek olan Çöpoğlu, "Ben bunları ti'ye almayı başarabiliyorum. Bana sert bir tepki gösterildiğinde espriyle karşılık verebiliyorum. Bu cevap karşımdakinin hal ve düşüncelerini hemen değiştiriyor.

Gösterimi izleyenler bu yeteneğimi de görebilecek." diyor ve ekliyor: "Yaşadığın olumsuzluklar karşısında ya katıla katıla gülersin ya da katıla katıla ağlarsın, ben gülmeyi ve güldürmeyi seçtim."