Amerikali Turk

İngiltere Başbakan Yardımcısı Clegg, İdil Biret Hayranı

  • October 25, 2010 6:10 PM

İngiltere Başbakan Yardımcısı, Liberal Demokrat Parti Lideri Nick Clegg, tanınmış kişilere, bir “ıssız ada”ya götüreceği müzik disketlerinin sorulduğu BBC Radio 4 programı “Desert İsland Discs”te, Türk piyanisti İdil Biret’in icra ettiği Chopin’in A minör valsını da seçti.

43 yaşındaki Nick Clegg, BBC Radio 4 tarafından uzun bir süreden beri yayımlanan “Desert İsland Discs” programına katıldı. Program sırasında Clegg’ten kendine ait “ıssız ada”ya götüreceği sekiz parçayı seçmesi istendi. Clegg’in seçtiği sekiz parça arasında başarılı Chopin yorumlarıyla tanınan İdil Biret’in seslendirdiği Chopin’in A minör valsı da ilk sırada bulunuyor.

Bu arada, The Guardian gazetesine göre, Clegg’in listesinde Radiohead grubunun “Street Spirit”, Şarika’nın seslendirdiği 2010 Dünya Kupası’nın resmi şarkısı “Waka Waka” ve Cesaria Evora’nın “Petit Pays”i de yer alıyor.

Nick Clegg, söz konusu disketleri neden seçtiğini anlatırken de Cesaria Evora ve İdil Biret’in icra ettikleri parçaların, kendisine, yetenekli bir piyanist olan İspanyol asıllı eşi, üç çocuk annesi Miriam Gonzalez Durantes’i anımsattığını söyledi.

ANKA