Amerikali Turk

Noel Baba’nın yaşamı dünyada ilk kez Türkiye’de filme çekildi

  • November 18, 2010 4:30 AM

Senaryosu Ergenekon davası sanığına ait

Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut'un senaryosunu yazdığı ‘Sen Gerçekmişsin Noel Baba’ adlı filmin 6 ay süren çekimleri tamamlandı. Dünyada ilk kez Noel Baba'nın Kaş Patara'daki doğuşundan itibaren hayatını anlatan çalışma 500 bin Euro'ya mal oldu. Almanya, Rusya, Ukrayna, ABD ve Latin Amerika turnelerine çıkması beklenen filmin ilk gösterimi, Nisanda Antalya'nın Kemer İlçesi'nde gerçekleşecek.

Aynı zamanda Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından olan Muammer Karabulut, ‘Noel Baba’ hakkında yazdığı iki kitabın ardından 1998 yılında kaleme aldığı senaryonun çekimlerinin 6 ay sürdüğünü söyledi. Karabulut, “Senaryonun ana teması, Aziz Nicholas'ın Patara'da doğumundan 15'inci yüzyıla kadar geçen süreç ile Noel Baba'ya dönüşmesi ve 20'nci yüzyıl sonunda da kendi yurdunda barışla anılmasıdır” dedi.

‘TÜRKİYE'NİN ÇOK HİKAYESİ VAR’

Filmin prodüksiyonunu üstlenen Avrupa- Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner de, “2011 yılında Antalya'da turistlere yönelteceğimiz en derin kültürel etkinlik olacak. Filmin çekimleri amatör oyuncularla ve 300'den fazla kostümle yapıldı” diye konuştu. Çekimlerin Demre, Patara, Belek ve Kaş'ta yapıldığını dile getiren Baraner, “Türkiye'nin yüzlerce anlatılmamış hikayesi var. Artık bizim hikaye anlatmamız ve buraya gelen ziyaretçilere sunmamız lazım. 2011 yılının sürprizi bu yapıt olacak” dedi.
Geniş bir kadroyla çalıştıklarını ve anlatılan Noel Baba hikayesinin tüm dünyada kabul edilen hayat hikayesi olduğunu belirten Baraner şunları söyledi:

“Aziz Nicholas bu topraklarda yaşamış bir değer. Noel Baba tüm dünyaya sevgi ve barışı getirmiş bir şahsiyet, bunun hayat hikayesini Türklerin yapması gerekiyordu. Noel Baba'nın Antalya'da yetişmiş olduğunu dünya kamuoyu bilmiyor, buraya geldiklerinde bunu da öğrenmiş olacaklar. Gelecek yıl diğer ülkelerde bu gösterimi sunacağız. Yeniden sevgi barış sinyali Antalya'dan tüm dünyaya çıkmış olacak.”

BAŞROLDE KÜÇÜK NİCHOLAS

Aziz Nicholas'ın doğumuyla başlayan hayat hikayesinde çocukluğunu canlandıran ve gerçek hayatta da aynı ismi taşıyan küçük Nicholas'ın annesi Clare Kılıç, çocuğunun Noel Baba'nın adını taşımasının büyük bir rastlantı olduğunu söyledi. Clare Kılıç, “Noel Baba'nın daha önce burada yaşadığını bilmiyordum. Esere dahil olduğumda öğrendim, çok da şaşırdım” diye konuştu.

GERÇEK HİKAYEYİ ÖĞRENDİK

Noel Baba'yı tüm dünyanın alışık olduğu kostümünden farklı, ‘aziz’ kostümüyle canlandıran Mert Cengiz ise, “Biz Noel Baba'yı geyikleri, çam ağacı ve kırmızı kostümünden ibaret sanıyorduk. Bu projeyle Noel Baba'nın tüm hayat hikayesini öğrenmiş olduk. Filmde anlatılmak istenen, Noel Baba'nın sevgisidir” dedi. Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Noel Baba'nın amcası Santa Claus'u canlandıran İlhan Örenel de, “Olağanüstü bir macera yaşıyoruz. Güzel çekimler yaptık. Gösterimi en az seyirciler kadar iple çekiyoruz” diye konuştu.