Amerikali Turk

Erdoğan ve Trump Washington’da görüşecek

  • April 20, 2017 11:47 AM

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mayısta Washington’da görüşeceklerini söyledi. Ziyaretin 25 Mayıs’ta toplanacak olan NATO Zirvesi öncesinde yapılacağını belirten Çavuşoğlu, tarih belirlenmesi için ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la çalışma yapacaklarını belirtti.

Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar Erdoğan’ın Washington ziyaretinin Mayıs’ın ilk iki haftası içerisinde gerçekleşeceğini söyledi. Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas ile dün düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, AGİT’in referandum gözlem raporunu ve heyet üyelerini eleştirdi. Dışişleri Bakanı özetle şu mesajları verdi:

“AGİT’in görevi teknik analiz yapmaktır, siyasi değerlendirme yapamaz. Heyete baktığınız zaman burada PKK destekçisi, Türkiye’ye geldikten sonra ‘Hayır’ kampanyasına destek veren üyeler vardır... PKK paçavralarıyla poz verirseniz sizin yaptığınız analizi biz dikkate almayız. AGİT’in diğer kurumlarla yaptığı bu seçim gözlemi tarafsız ve objektif olmamıştır. Böyle olunca da hiçbir kıymeti yoktur... Aynı şekilde AB’nin bir soruşturma açma hakkı yoktur.”

Bugüne kadarki seçimlerde hukuki alt yapının uygun olduğunu yazmışlardır. Ne oldu da olumsuz şeyler yazmaya çalışıyorsun. 1.5 milyon Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. 1.5 milyonun oyunu hiçe sayamazsınız.”