Amerikali Turk

The Guardian: Türkiye hayati oyuncu

  • July 28, 2010 11:48 AM
Etkili İngiliz gazetesi The Guardian, Bu günkü başyazısında ‘’Türkiye’nin etkisinin dramatik artışı, hiperaktif dışişleri bakanının ürünü olmanın çok ötesinde’’ diye yazdı.


Etkili İngiliz gazetesi The Guardian, Bu günkü başyazısında ‘’Türkiye’nin etkisinin dramatik artışı, hiperaktif dışişleri bakanının ürünü olmanın çok ötesinde’’ diye yazdı.

Gazete, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’la birlikde düzenlediği basın toplantısında Gazze’yi açık hava hapisanesine benzetmesinin hem ülkesinde hem de İsrail’de büyük gürültü kopardığını belirterek, bu açıklamayı “Türkiye etkisi”ne bağladı.

Cameron’ın Gazze ile ilgili sözlerinde aslında yeni bir şey olmadığını ve Gazze’nin bir açık hava hapishanesi olduğunu daha önce zaten söylediği hatırlatan The Guardian, “Ancak bunu Filistin konusunda bugüne kadarki en sert söylemi yapan bu sözleri Türkiye’de, yani İsrail’in eski müttefiki yeni belalısı ve yardım gemilerine saldıran İsrail güçlerini Somalili korsanlara benzeten Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanında söylemesiydi” diye yazdı. Bundan çıkaraılacak sonucun, İngiltere Başbakanının, Westminister’da söylediğini Ankara’da tekrar edemediği olduğunu vurgulayan gazete, ‘’Bu da Türkiye’nin nasıl bölgesel bir güce dönüştüğünü göstergesi.’’ diye yazdı.

Türkiye’nin bölgesindeki nüfuz arayışlarını aktaran Guardian, “Türkiye: Hayati Bir Aktör” başlıklı yazıda şöyle devam etti: “Türkiye aslında Avrupa Birliği’nin, genişlemede sorunlar yaşamasından bu yana son verdiği şeyi yapıyor. Yumuşak gücü etkili bir şekilde kullanıyor. Türkiye'nin Hamas ya da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ilgili görüşlerinin ABD ve AB’nin tutumundan farklı olması, aslında arabulucu rolünü daha çekici bir hale getirir. Cameron’ın, Avrupa'nın büyük bölümünün artık kaybedilmiş bir dava gözüyle baktığı Türkiye’nin AB üyeliği konusunda direnmesi de bu yüzden. Mesele sadece Türkiye’nin hızlı büyüyen bir ekonomiye ve genç bir iş gücüne sahip olması değil. Bölgede ABD ve AB politikalarının birçoğu başarısızlığa ya da akamete uğramışken, Türkiye’nin yardımı gerçekten faydalı olabilir.”

Turkish Journal