Amerikali Turk

Ladin’i göz göre göre kaçırdılar

  • July 28, 2010 1:03 PM
Wikileaks’in Afganistan’daki iç yazışmalardan sızdırdığı belgelere göre Amerikalılar El Kaide lideri Bin Ladin’in yerini öğrendikleri halde peşine düşmedi.
 

Amerikan ordusu, Afganistan’daki iç yazışmalarının Wikileaks sitesi tarafından internette yayınlanmasının şokunu atlatamadan yeni bir skandalla karşı karşıya kaldı. Belgelerde yer alan bir ISAF (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) raporuna göre, istihbaratçılar 2006 yılında EL Kaide lideri Bin Ladin’i Afganistan-Pakistan sınırında gördü. Raporda, “Üst düzey yöneticilerin katıldığı bir toplantıda altı intihar bombacısına Kuzey Afganistan’da operasyon emri verildi. Bu toplantılar ayda bir yapılıyor. Katılanlar arasında Taliban liderleri Molla Ömer, Molla Dadullah, Molla Bıradar ve Usame Bin Ladin de bulunuyor” deniliyor.

Ölümleri rapor etmemişler
Amerikan ordusunun bu bilgiye rağmen El Kaide ve Taliban’ın ele başlarını kıstırmayı başaramamış olmasının kasıtlı olabileceği yorumları yapılıyor.  Amerikalı yetkililer, Bin Ladin’in yerini bilmediklerini söylüyordu.

Tüm dünyada bomba etkisi yaratan raporun incelemelerinde sivil ölümlerle ilgili de dehşet verici detaylar ortaya çıktı. Buna göre, Polonya askerlerinin nedensiz yere taradığı bir düğünde hamile bir kadın da dahil         7 kişi öldü, İngiliz askerleri “yanlışlıkla” 16 çocuğu öldürdü, Fransızlar bir otobüsü taradı... Amerikan askerlerinin 19 kişiyi öldürdükleri bir olaydan sonra raporlarına yalnızca “Üsse geri döndük” yazması ise, sivil kayıpların ne kadar gözardı edildiğini gösterdi.

Meclis tartışıyor
Bu arada, Wikileaks’in belgeleri, daha önce de siteye Irak’taki sivil ölümlerle ilgili videoyu yollayan istihbarat uzmanı Bradley Manning’den aldığı tahmin ediliyor. İddiaya göre, Manning, dosyaları Lady Gaga CD’si dinler gibi yaparken kopyaladı ve Wikileaks’e yolladı.

Amerikan Savunma Bakanlığı, belgelerin sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı. Onlarca analist, sızan bilgiler arasında teröristlerin işine yarayacak bilgiler olup olmadığını kontrol ediyor. Amerikan Temsilciler Meclisi’ne de, dün savaş karşıtı milletvekilleri ordunun Afganis-tan’dan hemen geri çekilmesini öngören bir yasa tasarısı sunuldu.  

Sanal dünyanın özgürlük savaşçısı
Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri yayınlayarak dünyanın gündemine oturan Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange, “internetin özgürlük savaşçısı” olarak tanımlanıyor. 1971’de Avustralya’da doğan Assange, gezici bir tiyatro topluluğunu yöneten anne babasıyla birlikte sürekli dolaştığı için eğitim hayatı boyunca 37 okul ve 6 üniversite değiştirdi. Annesi, örgün eğitimin oğlunun “ruhunu yok ederek onu sıradanlaştıracağını” ve otoriteye fazla saygılı olmasına yol açacağını düşündüğü için Julian Assange, bir dönem de evde eğitim gördü.

Assange, ilk bilgisayarını 16 yaşında aldı. “Mendax” takma adını kullanarak bilgisayar korsanlığı yapan Assange, 18 yaşındayken NASA’nın bilgisayar sistemine sızdığı için tutuklandı. Hakkındaki suçlamaları kabul eden Assange, hapisten para cezasıyla kurtuldu. Üniversitede fizik ve matematik okuyan Assange, akademisyenlerin “ordu ve istihbarat ajanslarıyla işbirliği yaptığını” görünce akademik kariyer yapmaktan da vazgeçti. Assange, gizli belgeleri sızdırma fikrini ilk kez 1999 yılında “Leaks.org” isimli bir site kurarak hayata geçirdi. Ancak bu site fazla ilgi görmeyince 2006’da Wikileaks’i kurdu ve gündem değiştiren belgeler yayınlamaya başladı.

‘Pislikleri ezmeyi seviyorum’
Wikileaks, Irak Savaşı’nda sivillerin öldürüldüğü bir Amerikan hava saldırısının görüntülerini yayınlayarak dikkatleri üzerine çekti. Site, MagicLife şirketinin kurucusu Cem Kınay’ı da Turk Caicos Adası başbakanına 500 bin dolar rüşvet verdiğini ortaya çıkararak zor durumda bıraktı.

Assange, tutuklanma korkusuyla sürekli yer değiştiriyor. Yanında iki sırt çantası taşıyor. Bunlardan birinin içinde kıyafet ve diğer özel eşyaları, diğerinde ise bir masa üstü bilgisayar var. Avustralya, Kenya,  ABD, İzlanda, İsveç, Vietnam gibi birçok ülkede kısa süreli olarak konaklayan Assange, hayat felsefesini, “Pislikleri ezmeyi seviyorum” diye açıklıyor.

Milliyet