Amerikali Turk

Türkler Türkiye’den kaçış peşinde

  • May 30, 2017 9:07 AM
  • (2 votes, avg. 3 from 5)

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında kendisi ve ailesinin güvenliği, çocuklarının geleceği için endişelenen çok sayıda Türk ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde gayrimenkul satın alarak oturma izni peşine düşerken referandum sonrasında bu arayışlar daha da hızlandı.


16 Nisan 2017’de yapılan anayasa değişikliği ile gelecek kaygıları daha da artmış görünüyor. Tek adam rejimiyle demokrasiden uzaklaşma endişesi yurt dışına yerleşme konusunda ikinci bir dalga yaratmış durumda.

Yurt dışına yönelik bu arayışların yanında Almanya, Belçika, Hollanda, Norveç gibi Avrupa ülkelerine iltica başvurularında da artış söz konusu. Yüzlerce diplomatik pasaportlu subay ve diplomatın Almanya’ya iltica başvurularının kabul edilmesi, Türkiye ile Almanya arasında yeni bir siyasi krizin başlangıcı olmaya aday.

Olağanüstü Hal (OHAL) ve çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) on binlerce kamu görevlisi, hakim, savcı, polis asker, akademisyen, öğretmen, iş adamı terör örgütü üyeliği iddiasıyla tutuklandı, işten atıldı.

İhraç, gözaltı ve tutuklamaların Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi oldukları iddia edilenlerle sınırlı kalmayıp giderek muhalif görülen her kesimden insana yayılması korku ve kaygıları büyütüyor.

Muhalefetin “şaibeli ve hileli” olduğunu öne sürerek yargıya taşıdığı 16 Nisan referandumunda kabul edilen anayasa değişiklikleri sonrasında baskıların daha da artacağını düşünenler çözümü Türkiye’den ayrılmakta görüyor.

Bu yeni dalganın yöneldiği ülkeler arasında başta ABD olmak üzere, İspanya, Yunanistan ve diğer Avrupa ülkeleri öne çıkıyor.

Dünyanın önde gelen Gayrimenkul, finans ve yatırım kuruluşlarından New World Wealth’in son raporuna göre, zengin Türklerin ABD’deki konut yatırımları tavan yapmış durumda.

1 milyon dolar ve üzerinde serveti olanları kapsayan çalışmada 2015’te ABD’de konut yatırımı yapan zengin Türklerin sayısı bin iken, 2016’da 6 bine yükseldi. ABD’ye konut yatırımı ve göç dalgasındaki bu artış, Türkiye’yi dünya sıralamasında da ilk beşe taşıdı.

Diğer yandan, konut alanlara beş yıl oturma izni veren İspanya, Yunanistan gibi ülkelere yönelik Türk akınında da patlama yaşanıyor.

Barcelona’da ev alan Türklerin sayısındaki artış önde gelen uluslararası gayrimenkul yatırımları kuruluşu Lucas Fox International’ın istatistiklerine de yansımış durumda.

İngilizlerden sonra ikinci sıraya yükselen Türklerin ilgisindeki bu artışla ilgili olarak, Lucas Fox’un mayıs başında yayımlanan raporunda, şu değerlendirme yer alıyor: “Türkler, mevcut siyasi kargaşa göz önüne alındığında İspanya’yı yatırım için güvenli bir cennet olarak görüyorlar”

Yunanistan ise hem coğrafi yakınlık hem de kültürel benzerlikler nedeniyle Türkler açısından son dönemde öne çıkan bir diğer yatırım ülkesi. Yunanistan’ın 250 bin euro ve üzerindeki gayrimenkul alımlarına tanıdığı beş yıllık oturma izni tüm aile bireylerini kapsıyor.

Times gazetesi 2 Mayıs’taki haberinde Türklerin, Yunanistan’a yerleşme planlarında yükselen dalgayı, sayfalarına taşıdı. “Kaygılı Türkler Yunanistan’da yeni bir hayat arıyor” başlıklı haberde, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ardından başlayan dalganın, 16 Nisan referandumundan sonra daha da hızlandığı dile getiriliyor.

Atina, tercih edilen şehirlerin başında gelirken Türk konut yatırımcıları Mikonos, Santorini, Rodos, Girit gibi adalarda da ev satın almaya hız verdi. InterCasa Gayrimenkul şirketinin Genel Müdürü Mina Bougonikolou Türklerin Yunanistan’da gayrimenkul alımlarına artan ilgisini “Türkiye’deki siyasi durum ve pek çok Türk'ün hissettiği güvensizlik duygusu Yunanistan'a yatırım ilgisini artırmış durumda." diye açıklıyor.

Coldwell Banker gibi uluslararası emlak danışmanlığı kuruluşlarının Türkiye’deki temsilciliklerinin yöneticileri de daha önce haftada bir ya da iki kişinin yurt dışında konut alımıyla ilgili bilgi almak için başvurmasına karşın son dönemde günde onlarca kişinin bu amaçla kendilerini aradığını ya da web sayfalarını ziyaret ettiğini söylüyor. İspanya, Yunanistan, İngiltere, İrlanda en çok sorulan ülkeler.

Türkiye’deki siyasi ve ekonomik ortamın yarattığı karamsarlık, çok sayıda şirkete ve banka hesaplarına el konulması, iş adamlarının tutuklanması, yargı yolunun kapatılması ve benzeri nedenler yerli iş adamları ve sanayicileri de güvenli ülkelerde yatırım arayışına yönlendiriyor.

AKP döneminde 15 yılda Türk iş adamlarının yurt dışında yaptıkları sanayi yatırımlarının tutarı 37 milyar dolara ulaşmış durumda.

Ekonominin dışa açılması ve küresel rekabet açısından bu tarz yönelişler olumlu gibi görünse de Türkiye’de yüzde 13’ü bulan işsizlik başta olmak üzere, ekonomik göstergelerdeki kötüleşme Türkiye’nin yeni yatırım ve istihdam ihtiyacının çok büyük olduğunun işareti.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Başkanı Ali Pandır referandum öncesi pek çok şirketin risk analizi yaptığını, yeni yatırım stratejileri belirlediğini vurguluyor. Pandır, Türkiye-AB ilişkilerindeki gerginlikler ve referandum sonrası gelişen siyasi durumu dikkate alan pek çok şirketin hem AB’den kopmamak hem güvenli bir yatırım ortamı hem de maliyetleri göz önünde tutarak, Doğu Avrupa ülkelerinde yatırıma yöneldiğini belirtiyor. Pandır “Prag uçakları şimdilerde Türk sanayicilerle dolu” diyor.

Türklerin, Türkiye’den çıkış arayışları artarken yabancıların Türkiye’ye ilgisi ise hızla azalıyor. Hükümetin 1 milyon dolar ve üzerinde gayrimenkul yatırımı yapan yabancılara vatandaşlık vaadine karşılık yabancıların Türkiye’deki konut alımları düşüyor.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında yabancıların Türkiye’de konut alımları, 2016 yılında yüzde 20.3 geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) konut satışlarıyla ilgili son istatistikleri düşüşün bu yıl da devam ettiğini gösteriyor. Türkiye’de konut alan yabancıların başında Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan vatandaşları geliyor.

Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları Türkiye’de kendilerine yeni bir yaşam ararken Türk vatandaşları ise yeni yaşam arayışlarında Batı’yı, ABD ve Avrupa’yı tercih ediyor.