Amerikali Turk

20 Cent`e Satın Aldığı İkinci El Kıyafet Servet Değerinde Çıktı

  • August 19, 2017 10:40 AM

İkinci el dükkanında 10 lire ödediği çöp kutusuna atılmış kıyafetler servet kazandırdı.

Florida eyaletinde yaşayan üniversite öğrencisi, tesadüfen bulduğu NASA'ya ait uzay kostümlerinden binlerce dolar kazandı. Skyer Ashworth isimli 24 yaşındaki genç, girdiği İkinci el ürün satan bir dükkanda ürünlere bakarken kenara atılmış, üzerinde NASA logosu bulunan bir kutu dikkatini çekti. Kutunun içinde ikisi resmi görünen 6 adet kıyafeti gören Ashworth hemen yakın arkadaşı Talia Rappa'yı aradı. Kıyafetlerin orijinal olabileceğini düşünen ikili, 6 adet uzay kostümünü yalnızca 20 sent'e satın aldı.

İkili, kıyafetlerin gerçek olup olmadığını öğrenmek için Amerikan Uzay Müzesi'ne götürüp uzmanlara gösterdi. Kıyafetleri inceleyen uzmanlar, kostümlerin orijinal olduğunu ve bazılarının 80'li yıllarda NASA'nın uzay görevlerinde yer alan George Nelson, Robert Parker, Owen Garriot ve Charles Walker'a ait olduğu teyit ettiler.

 

ÜNİVERSİTE BİTMEDEN BİLGİLERİNİ PARAYA ÇEVİRDİLER

Müze, her bir kıyafetin 5 bin dolardan açık arttırmaya çıkabileceğini söyledi. Florida Üniversitesi'nde Astrofizik okuyan Rappa ve havacılık mühendisliği okuyan Ashworth, uzay hakkındaki bilgilerinin karşılığını binlerce dolar kazanarak almış oldular. Kasım ayında açık arttırmaya çıkacak kıyafetler sayesinde iki genç, elde edecekleri gelir sayesinde rahat bir öğrenim hayatı sürebilecek.