Amerikali Turk

Atilla: ‘Ya Davayı Düşürün ya da Beni Sarraf’la Birlikte Yargılamayın’

  • August 23, 2017 3:35 PM

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde, Rıza Sarraf ile birlikte yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, mahkemeye yaptığı son başvuruda, iddianamede kendisiyle ilgili iki suçlamanın iptal edilip davanın düşürülmesi talebini yineledi.

Atilla, hakkında hazırlanan iddianamede yer alan suçlamalarla ilgili yeterli delil olmadığını, iddianamede kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili çelişkiler bulunduğu ve ciddi hata yapıldığını öne sürdü.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın avukatları, Victor J. Rocco, Thomas E. Thornhill ve Cathy Fleming, yaptıkları savunmada mahkeme heyetinden hiç bir dayanağı olmayan ve hukuki çelişkilerle dolu olduğunu gözledikleri iddianameyi yeniden gözden geçirip, müvekkillerine yöneltilen suçlamaların geri çekilerek davanın düşmesini talep etti.

Atilla’nın avukatları müvekkilleri aleyhine davanın açılması için savcılık tarafından hazırlanan iddianameye onay veren ‘büyük jüri olarak’ adlandırılan ön mahkeme heyetine yanlış bilgiler verildiğini savundular.

Atilla’nın Sarraf ile birlikte İran’a yönelik ambargoları delmek ve Amerikan finans kurumlarını zarara uğratmak gibi iddialarla suçlanamayacağı savunuldu.

11 sayfalık savunma dilekçesinde Atilla’nın avukatları davanın düşürülmesine gerekçe olarak, “İddianamede müvekkilimiz aleyhine hiçbir somut delil bulunmamaktadır. İddianamede yer alan suçlamalarla yetki dışına çıkılmıştır. Suçun oluşması için ne zaman ve nerede işlendiği iddianamede yer almamıştır. Atilla'nın faaliyetlerini ABD bankalarına veya finansal sistemine karşı suç işleyecek bağlayıcı şikayet oluşturacak bir delil yoktur. İddianamede, ciddi eksiklikler, ve yetki alanı eksikliği nedeniyle düşürülmesi gerekir“ denildi.

Atilla, avukatları aracılığıyla mahkemeye yaptığı savunmasının son bölümünde, “Ya hakkımda açtığınız davayı düşürün ya da beni Sarraf’ la birlikte yargılamayın” talebinde bulundu. JFK Havalimanı’nda tutuklanmasından sonra çıkarıldığı mahkemede dosyası Sarraf’ın ceza dosyasıyla birleştirilen Atilla’nın hakkında hazırlanan iddianamede, iki ayrı suçlamadan toplam 50 yıl hapis cezası istenmişti.Atilla’nın, iki milyon dolar teminat karşılığında kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz olarak yargılanma talebi de mahkeme tarafından kabul edilmemişti.

Atilla, 7 Eylül’de New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yapılacak duruşmada mahkemenin hakimi Richard Berman’ın karşısına çıkacak.

Yapılacak duruşmada Atilla’nın davasının düşürülmesi ve Sarraf’tan ayrı bir dosyada yargılanması görüşülecek.

(AMERIKANIN SESI)