Amerikali Turk

Davutoğlu'ndan ABD'ye İran mesajı

  • July 28, 2010 9:21 PM
İran'ın konusunda diplomatik yollar aranırken Davutoğlu, Tahran anlaşmasının yürürlükte olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile ABD arasında geçmişte ve şimdi kalıcı bir kriz olmadığını söyledi. Terörle mücadelenin Türkiye için hayate önem taşıdığını ifade eden Davutoğlu, Tahran anlaşmasının geçerliliğini koruduğunu, İran müzakerelerinde tarafların Türkiye'nin dahil edilmesini istediğini söyledi.

Davutoğlu, CNN Türk Televizyonu'nda katıldığı programda, iki ülkenin stratejik öncelikleri ve yöntemlerinin örtüştüğünü belirterek, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin benimsediği dilin ve önceliklerin, Türkiye'nin yaklaşımı ile denk düştüğünü kaydetti.

İRAN KONUSUNDA ORTAK MESAJLAR

İran konusuna Türkiye'nin yaklaşımı ve BM Güvenlik Konseyi'nde yaptırımlara 'hayır' oyu vermesinin ardından Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinde herhangi bir sorun yaşanmadığını vurgulayan Davutoğlu, 'İran konusunda Obama'nın verdiği mesajların da Türkiye'nin yöntem olarak benimsediği mesajlar olduğunu' söyledi.

"TAHRAN ANLAŞMASI GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR"

İran ile yapılan Tahran Anlaşması'nın anlamını kaybetmediğini, geçerliliğini koruduğunu da belirten Davutoğlu, sürecin başladığını ve şu anda teknik müzakerelerin yürütüldüğünü bildirdi.

'Prensipte, Eylül ayı içerisinde bir toplantı olabileceğine dair uzlaşma sağlandığını ancak tarihin değişebileceğini' kaydeden Davutoğlu, 'Her koşulda taraflar Türkiye'nin sürecin içinde olmasını istiyor' diye konuştu.

Terörle mücadelenin, Türkiye için 'en hayati mesele' olduğunu belirten Davutoğlu, 'bu mücadeleyi demokrasiyi daraltmadan, insan haklarıyla ilgili hiçbir kısıtlamaya gitmeden yürütmek gerektiğini, şu anda yapılanın da bu olduğunu' söyledi.

"IRAK'TA HALA OTORİTE SORUNU VAR"

Davutoğlu, 'Suriye ve İran başta olmak üzere, çevre faktörlerini ciddi anlamda kontrol altına aldıklarını' ifade etti. Irak'ta merkezi hükümetin hala otorite sorununun olduğunu ifade eden Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimle de terörle mücadele konusundaki işbirliğinde iyileşme olduğunu, ancak bunu yeterli bulmadıklarını kaydetti.

Avrupa ülkelerinden de bu noktada çok net bir tutum beklediklerini vurgulayan Davutoğlu, 'Türkiye'nin göstereceği tepkinin maliyetinin artması nedeniyle birçok Avrupa ülkesinde teröre karşı alınan önlemlerde ciddi gelişme sağlandığını' söyledi.

"İSRAİL BÖLGESİNDE YALNIZ"

İsrail'in yardım gemilerine müdahalesiyle doğan krizin neden önlenmediği sorusuna karşılık Davutoğlu, 'Türk demokrasisinin ikinci sınıf bir demokrasi olmadığını, hükümet olarak riskler konusunda gerekli uyarıların yapıldığını, ancak bir sivil toplum kuruluşunu engelleme haklarının olmadığını' kaydetti. Davutoğlu, 'İsrail'in bugün tarihin en büyük yalnızlaşmasını yaşadığını, çünkü insanlık vicdanıyla çatıştığını' söyledi.

'(DIŞ POLİTİKADA) SÜREKLİLİK UNSURUNU HİÇBİR ZAMAN İHMAL ETMEDİK' 

Davutoğlu, 'Dışişleri Bakanlığının geçmiş kadrolarının ve dış politika birikiminin hakkının verilmediği ve Türkiye'nin yönünün batıdan saptığı yolunda giderek artan eleştiriler konusunda ne düşündüğünün' sorulması üzerine şöyle konuştu:

'Türk diplomasi tarihini çok yakından incelemiş bir akademisyen olarak, bu gelenekte sürekliliğin ne kadar önemli olduğunu bilenlerden biriyim ve hiçbir konuşmamda süreklilik unsurunu ihmal ettiğim söylenemez. Çok köklü bir diplomasi geleneğimiz var bu en büyük gücümüzdür. Fakat hiçbir diplomasi geleneği statik değildir, olamaz... Statik olduğu anda tarihe intibak edemez, çöker. Bizim bu geleneği ele alıp yenilememiz gerekir.'

Davutoğlu, Türkiye'nin AB ya da Asya ile bütünleşip diğer tarafı önemsiz görmesini istemenin gerçekçi bir yaklaşım olmadığını ve ülkeye zarar verdiğini söyledi.

Internethaber